Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. sausio 22 d.
Laikas 09:40:15

Aplinkosauga » Aplinkos ministerijoje – skundų pikas

2015-02-27

tarsa

Pernai Aplinkos ministerijos „Karštoji linija“ priėmė du kartus daugiau pranešimų ir skundų negu pernai. Buvo išaiškinta ir keletas itin stambaus masto pažeidimų. Ir sakyti nereikia – už gamtai padarytą žalą baudos solidžios, neretai skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių eurų. Kaip teigia aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, jau turėtų nebekilti ranka imti ginklą ar spęsti kilpas… Tačiau vis dar atsiranda vienas kitas „gudruolis“.

„Praėjusiais metais buvo pats pikas: per metus gautas bene didžiausias skaičius skundų, pranešimų apie įvairius pažeidimus.
Visuomenė yra žymiai aktyvesnė negu anksčiau, kai 2002 metais ministerijoje buvo įkurta „Karštoji linija“. Ypač tai jaučiama, kai pasikeičia ministerijos vadovybė. Džiugina, jog žmonės nelieka abejingi – tai puikiai rodo ir „Karštąja linija“ gaunami pranešimai: skambinama iš įvairiausių regionų, bet aktyviausiai iš Vilniaus, Kauno, Marijampolės bei Klaipėdos, ir pranešama apie įvairaus pobūdžio pažeidimus“, – sako Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento Kontrolės skyriaus vedėja Ona Bubnelienė.

Anot ministerijos darbuotojos, dažniausiai pranešama apie pastebėtus aplinkos taršos atvejus, abejotinus ar neteisėtus aplinkos sektoriaus pareigūnų veiksmus. Vis dėlto iš pernai gautų skundų pasitvirtino mažesnioji dalis – vos šimtas devyniasdešimt pranešimų. „Nepaisant to, kad anksčiau buvo gaunama mažiau pranešimų ir skundų, užtat didesnis procentas jų pasitvirtindavo. Taigi, nors pranešimų ir gaunama daugiau, bet pasitvirtinusių atvejų mažėja, lyginant su praėjusiais metais“, – statistiškai vertina O.Bubnelienė.

Atsižvelgus į „Karštosios linijos“ pranešimus, yra išaiškinami itin stambaus masto pažeidimai. Pavyzdžiui, gautas pranešimas padėjo išaiškinti, kad vienoje Marijampolės įmonėje neteisėtai superkamos pavojingos atliekos. Įmonės vadovui skirta administracinė bauda ir nurodyta nedelsiant pašalinti pažeidimus. „Kitas stambaus masto pažeidimas – pasitvirtino gautas pranešimas dėl galimų aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų Anykščių rajone, Rubikių ežero pakrantės apsaugos juostoje. Aplinkos ministerijos vadovybės pavedimu Utenos pareigūnai nuvyko ir nustatė, kad neteisėtai Rubikių ežero hidrografiniame draustinyje vykdomi plataus masto žemės kasimo – užpylimo darbai: sunaikinti kraštovaizdžio objektai, augmenija, pakeista ežero kranto linija, sunaikintos žuvų nerštavietės ir panašiai.

Departamento pareigūnai apskaičiavo gamtai padarytą žalą (59.247,51 Lt) ir kreipėsi į Panevėžio apygardos prokuratūrą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą“, – pasakoja specialistė.
Būna atvejų, kai kaimynas įduoda kaimyną. „Mums visiškai nesvarbu, kas skambina – kaimynas ar ne. Svarbus pažeidimo mastas, pats pažeidimas, jo pobūdis ir ką galime operatyviai padaryti. O kas skambina ir iš kur – mums visai nesvarbu.
Pranešėjai lieka anonimiški, nes „Karštoji linija“ tai garantuoja: kai paskambina žmogus, niekada neklausiame nei vardo, nei pavardės, nei telefono numerio. Niekam apie pranešėją neteikiame duomenų“, – patikina O.Bubnelienė.

Mini interviu

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas:

– Ar jums, tapus aplinkos ministru, dažnai ateina tiesioginių skundų dėl vienokių ar kitokių taršos atvejų?

– Būna tokių skambučių, kai žmogus tiesiog galėtų kreiptis į savivaldybę – į merą arba į vietinį gamtos apsaugos inspektorių, bet skambina ministrui.
Jeigu turiu laiko, atsakau, nes tai jiems yra tam tikra iškrova: kai žino pats ministras, jie labiau tikisi, kad reikalai pajudės. Kita vertus, ir pareigūnai labiau reaguoja, jeigu ministrui yra pranešta. Tada jie šiek tiek kruopščiau atlieka pareigas. Bet tai nėra masinis reiškinys.

– Ar turite rekordinių pažeidėjų, kuomet ministerijoje apie tokius netgi sklando juokeliai?

– Man minėjo, kad žmogui, kuris įkliuvo brakonieriaujant, buvo paskirta tikrai didelė – tūkstantinė – bauda. Po kelių dienų jis vėl pagautas brakonieriaujant. Matyt, bandė kompensuoti baudą gaudydamas lašišas. Jis nukentėjo dar smarkiau.
Iš vienos pusės gaila – kenčia ir šeima, nes baudos tikrai didelės. Kitas dalykas, jeigu žmogus jau kitaip nesupranta, jį reikia bausti.
Atsiranda tokių, kurie sako: važinėju girtas, ir važinėsiu, jūs darykite man ką norite.
Ir čia yra tokių užsispyrusių, nebandančių net protauti, kaip sakau, tarsi koks narkomanas priklausomybę turintis. Jis niekaip nesupranta, kad daro žalą gamtai.
Bet tokių, ačiū Dievui, turime nedaug. Ir jų tikrai nesigailime.
Baudos yra solidžios, gali būti skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių eurų.
Manau, kad jau turėtų nebekilti ranka nei ginklui imti, nei kilpų spęsti. Bet atsiranda dar vienas kitas…

– Kaip jūs pats elgtumėtės, jeigu kaimynas užsiimtų tokiais negerais darbais? Jo pasigailėtumėte?

– Iš karto įspėčiau: broleli, liauniesi, o jei ne – perduodu tam, kam reikia.
Norisi, kad žmogus sąmoningai suprastų, jog dėl ateities kartų negalima šitaip elgtis, o nesibaiminant baudų.
Reikia vienas kitą matyti ir nebijoti įspėti. Jeigu tai yra draugas, giminaitis, pažįstamas, galima ir pusiau juokais pasakyti: vaikine, gal tu nežinai, ką darai? Reikia paaiškinti, kokios medžiagos išsiskiria, kokios baudos gali būti skiriamos. Jeigu jis sako: na, ir kas, niekas čia nemato. Tada surasime, kas mato!

Tarp kitko

Pernai „Karštąja linija“ gauti 500 pranešimų, 2013 m. – 241, 2012 m. – 156.
Daugiausia 2014 m. gauta pranešimų (170) dėl aplinkos taršos, 155 pranešimų buvo susiję su įmonių veikla, daugiau kaip 70 kartų gyventojai skundėsi neteisėtomis statybomis ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnų veiksmais.
Gauta 70 skundų dėl neteisėtų miškų kirtimų ar miškų apsaugos pareigūnų veiksmų ar neveikimo.
Iš pernai gautų skundų pasitvirtino 38 proc. arba 190 pranešimų.


lsveikata

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas