Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. birželio 01 d.
Laikas 00:18:27

Aktualijos » Ar sugebėtume ištarti „sudie“ plastikiniams maišeliams?

2012-04-17

JAV ekologinės organizacijos teigia, kad 60 – 80 procentų jūros taršos sukuria plastiko gaminiai, iš jų 90 procentų nuolat juda su vandenyno srovėmis. Ramiojo vandenyno šiukšlių sūkurys, dar žinomas kaip Didžioji Ramiojo vandenyno atliekų dėmė daugiausia yra sudaryta iš plastiko šiukšlių ir užima mažiausiai 700 tūkstančių kvadratinių kilometrų teritoriją, o per metus kiekvienas europietis gauna per pusę tūkstančio vienkartinių maišelių, iš jų tik 6 procentai perdirbami. Visa kita nugula žemėje ar patenka į vandens telkinius.

Apsupti plastiko

Briuselyje įsikūrusios plastiko gamintojų asociacijos internetiniame puslapyje teigiama, kad 2010 metais buvo pagaminta net 245 milijonai tonų plastiko produkcijos, iš kurios net 37 procentai yra plastikinės pakuotės.
Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis vienas europietis per metus gauna apie 500 vienkartinių plastikinių maišelių. Dauguma jų panaudojami tik vieną kartą. Dar labiau apstulbina faktas, kad iš 2008 – aisias pagamintų beveik 3,5 milijono tonų vienkartinių plastikinių maišelių tik 6 procentai buvo perdirbti. To paties „Eurostat“ duomenimis, Europoje neperdirbama daugiau kaip 6 200 000 tonų plastiko.

Skaudžiausia, kad plastikiniai gaminiai žemėje suyra tik per 100 – 1000 metų, o daugybė šios rūšies atliekų patenka į vandens telkinius, kuriuose naikina augmeniją ir gyvūniją. Už aplinką atsakingas Europos komisaro Januszas Potochnikas sako, kad prieš 50 metų apie vienkartinius plastikinius maišelius dar niekas negirdėjo, o dabar, panaudoję juos keletą minučių, išmetame, teršdami gamtą dešimtmečiams.

Praėjusias metais Europos Sąjungos Aplinkos taryba aptarė plastikinių maišelių poveikį aplinkai ir nurodė, kad ES turi imtis aktyvesnių veiksmų. Tais pačiais metais buvo pradėtos ir konsultacijos, kurių metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar plastikinių maišelių apmokestinimas būtų veiksminga jų naudojimo mažinimo priemonė, ar vertėtų rinktis tokias priemones, kaip jų uždraudimas visoje ES.

Griežtos nuomonės

Lietuvos europarlamentarės Radvilės Morkūnaitės teigimu, tiriant viešąją nuomonę, taip pat buvo siekiama išsiaiškinti, kaip būtų galima padidinti biologiškai skaidžių pakavimo produktų žinomumą ir nustatyti griežtesnius pakuotėms taikytinus biologinio skaidumo kriterijus.
„Europos komisijos surengtoje apklausoje dalyvavo beveik 15600 respondentų. Daugiau kaip 78 proc. apklaustųjų pritarė pasiūlymui patvirtinti ES lygmeniu taikytinas priemones, kuriomis būtų siekiama mažinti plastikinių maišelių naudojimą. Daugiau kaip 71 proc. apklaustųjų palaikė sumanymą nustatyti ES atliekų prevencijos tikslus, susijusius su plastikiniais maišeliais. Daugiau kaip 70 proc. respondentų pritarė nuomonei, kad ES reikia uždrausti naudoti plastikinius maišelius“, – GRYNAS.lt teigė R.Morkūnaitė.

EP narė teigė, kad šis klausimas neseniai buvo svarstytas ir EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto posėdyje. „Jame dalyvavęs EK tarnautojas į klausimą dėl tokios iniciatyvos teatsakė, jog plastikinių maišelių klausimas, Komisaro J.Potochniko nuomone, yra vienas prioritetinių, tačiau Komisija dar nežino, ar (ir, jei taip, kada) pateiks teisės aktų projektus“, – kalbėjo pašnekovė.
Paklausta, kaip gali būti įgyvendintas toks galimas draudimas, R.Morkūnaitė teigė, kad pritarus šiam draudimui, tektų pakeisti kai kurias dabar galiojančias Pakuočių atliekų direktyvos nuostatas.

„Mano pačios, kaip ir daugelio europiečių, manymu, būtina ieškoti būdų ir galimybių pakeisti plastikinius maišelius kitomis, draugiškesnėmis gamtai alternatyvomis. Tačiau dar labiau pritarčiau iniciatyvai, kuri skatintų europiečius apskritai grįžti prie daugkartinių maišelių naudojimo, kaip kad darė mūsų tėvai, seneliai. Tai yra ir atsakingiau, ir tausiau, ir taupiau“, – baigdama pridūrė pašnekovė.

Draudimai ir ribojimai jau galioja

Kai kurios Europos šalys (Airija ir Italija) vienkartinius plastikinius pirkinių maišelius jau apmokestino savanoriškai. Be to praėjusiais metais Italija tapo pirmąja Europos Sąjungos šalimi uždraudusia neekologiškus ir negreitai irius vienkartinius maišelius visoje šalies teritorjoje. Tokie pat draudimai galioja Somalyje, Ruandoje ir Tanzanijoje.
Vienas didžiausių prekybos centrų Jungtinėje Karalystėje „Marks & Spencer“ nuo 2008–ųjų taip pat įvedė mokestį už vienkartinius maišelius. Maždaug 25 centų mokestis už vienkartinį maišelį leido jų sunaudojimą sumažinti 80 procentų per pirmuosius kelis mėnesius. Tačiau kai kurie gamintojai teigia kategoriškai nesutinkantys su tokiais siūlymais, nes jų pirkėjams vienkartiniai maišeliai yra itin reikalingi.

Lietuvos europarlamentarė R.Morkūnaitė, paklausta, ar EP nejaučiamas suinteresuotų lobistinių grupių spaudimas, atsakė, kad kol kas nepastebėjo, kad būtų kilusi ryški opozicija tokiems ketinimams. „Tikriausiai taip yra ir todėl, kad problema pripažįstama, tačiau dar nepriimtas sprendimas, kaip ją spręsti“, – svarstė R.Morkūnaitė. Tačiau ji sakė pastebinti, kad net ir prekybininkų kultūra vis dažniau perauga į atsakingesnį ir gamtai draugiškesnį požiūrį. Pasak jos, priėmus sprendimą, uždrausti plastikinius maišelius visoje Europos teritorijoje, reikėtų baimintis tik vieno fakto – vartotojams gali būti pasiūlyti per brangūs ar nepatrauklūs plastikinių maišelių atitikmenys.


Marius Eidukonis

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Mastanti — 2012-05-12 19:13

Geras video – http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw
Pagal sita logika – rusiuodama ir stengdamasi kuo maziau naudoti rupinuosi tik savo pacios patogumu 😀 Na ir gerai! Savo ir ateinanciu kartu patogumu, tebunie 😉

Vaida — 2012-04-19 17:30

Labai stengiamės, rūšiuojame,…. plastikas, stiklas, popierius…..tik ar tai tikrai iš jų kas perdirbama ? neperkam vienkartiinų maišelių.

Kukuška — 2012-04-19 08:16

Aš tuos maišelius pernaudoju – surenku šuniuko kakaliukus, bet kiekvieną kartą tai darydama galvoju kaip surinkti tuos kakaliukus ne į maišelį, nes vis tiek kad ir pilni jie išmetami į gamtą. Pasidalinkite įdėjomis. O gal žurnalistai pasidomėkite kokios yra alternatyvos? Klausiau vieno švedo į kokius maišelius jie renka šuniukų kakaliukus, tai sakė įirgi plastikinius…

Mi — 2012-04-18 22:09

Kai pradėjau rūšiuoti, apakau, nuo surenkamo plastiko kiekio. Tiesą sakant dar ir dabar, nors rūšiavimo stažas 6 metai, apanku. Pikta, ypač matant visus tuos plastikus gamtoje besidraikančius, arba nerūšiuojančių šiukšliadėžes, kuriose pusė visų šiukšlių – plastikinės dėžutės, maišeliai…

Parduotuvėje dedu visus vaisius į vieną maišelį ir dažnai tenka sakyti kasininkei, ne ne, nedėkit į atskirus maišelius. Tada nustemba jos. Dabar rimtai svarstau, o kad pareiškiau viešai, pradėsiu nešiotis tuos maišeliu iš namų, kad nereikėtų naujų.

Tebūnie tai lašas vandenyne, bet vis tiek lašas.

Stasys — 2012-04-18 19:58

nium…. Uždraudžiam plastiką, kertam medžius, gaminam popierinius maišelius… Tie suirs lygiai po metų, kai bus nukirstas paskutinis medis…

Di — 2012-04-18 19:11

Mes jau seniai nebeperkam vienkartiniu maiseliu :) Taseje visada turim medziagnius daugkartinio naudojimo :) Net neisivaizduoju, kaip galima pirkti tuos maiselius :)

Birutė — 2012-04-18 17:23

Reikėtų ir pas mus uždrausti vartoti plastiko maišelius, pakuotę.Juo teršiama aplinka kenkia augalijai ir gyvūnijai.Suirimo laikas -apie 450 metų.Geriau vartoti popierinę pakuotę.Ji gaminama iš gamtinių medžiagų, o ne iš sintetinių, ir daug greičiau suyra.Vienintelė ekologiška pakuotė, tai popierius ir kartonas.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas