Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. vasario 19 d.
Laikas 17:43:07

Aktualijos » Būkite atsargūs – antikvariniai laikrodžiai, kompasai ar kiti sendaikčiai gali būti pavojingi sveikatai

2012-07-11

Radiacinės saugos centras (RSC), siekdamas užtikrinti Lietuvos gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, periodiškai atlieka sendaikčių, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, tyrimus bei renka informaciją apie tokių daiktų paplitimą turgavietėse. RSC specialistai nuolatos lankosi sendaikčių turguose bei antikvariatuose, kuriuose matuoja parduodamų daiktų skleidžiamą dozės galią, prekiautojams ir pirkėjams dalina lankstinukus bei pasakoja apie sendaikčiuose anksčiau naudotas radioaktyviąsias medžiagas ir jų įtaką žmogaus organizmui. Dažniausiai jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia senoviniai laikrodžiai ir kompasai, kurių skalės ir rodyklės yra padengtos radioaktyviosiomis medžiagomis dėl jų savybės švytėti tamsoje.

Prekiautojai sendaikčiais, nors ir žino, kad įvairiuose daiktuose gali būti radioaktyviųjų medžiagų, ar patys savo turima dozimetrine įranga yra patikrinę prekes, dažnai nustemba, kai RSC specialistai atkreipia dėmesį į vieną ar kitą daiktą, kuris skleidžia gamtinį foną viršijančią jonizuojančiąją spinduliuotę. Paprastai prie tokių daiktų paviršiaus išmatuojama dozės galia yra apie 1,5 mikroSv/val., o tai keliolika kartų viršija gamtinį jonizuojančiosios spinduliuotės foną.

Karinis kompasas ir laikrodžiai su radioaktyviosiomis medžiagomis

RSC įspėja, jei senovinių laikrodžių, kompasų ar kitų karinių ar buitinių prietaisų skalės švyti tamsoje, yra didelė tikimybė, kad jų gamybai buvo panaudotos radioaktyviosios medžiagos. Atpažinti ir nustatyti tokias medžiagas galima tik su patikimai veikiančia matavimo įranga, todėl gyventojams rekomenduojama kreiptis į specialistus.

Svarbu žinoti, kad neatsakingai naudojant radioaktyviosiomis medžiagomis padengtus daiktus, gali kilti pavojus sveikatai. Šalia tokių daiktų nerekomenduojama būti nėščiosioms ar mažiems vaikams, kadangi tiek besivystantis vaisius, tiek ir vaiko organizmas yra ypatingai jautrūs jonizuojančiajai spinduliuotei. Griežtai nerekomenduojama ardyti ar remontuoti įsigytų antikvarinių dirbinių, kadangi pažeidus daikto korpusą, radioaktyviosios medžiagos gali būti įkvėptos ar kitaip patekti į žmogaus organizmą ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

RSC prašo gyventojus būti pilietiškais ir, įtarus ar turint abejonių, kad daiktuose gali būti radioaktyviųjų medžiagų, kreiptis į RSC ar artimiausią teritorinį skyrių ir nemokamai juos patikrinti. Tokių daiktų negalima išmesti į sąvartyną jų tinkamai nesutvarkius.
Primename, kad daiktai su radioaktyviosiomis medžiagomis iš fizinių asmenų yra surenkami nemokamai ir yra tvarkomi valstybės lėšomis.

Kilus klausimų, prašome kreiptis į artimiausią RSC skyrių:

• RSC, Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 210 58 17, faksas (8 5) 276 36 33 arba el. paštu rsc@rsc.lt;
• RSC Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Aušros g. 44, Kaunas, tel. (8 37) 33 37 60, faksas (8 37) 32 80 17 arba el. paštu kaunas@rsc.lt;
• RSC Klaipėdos radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Bijūnų g. 6, Klaipėda, tel. (8 46) 38 33 08, faksas (8 46) 30 01 30 arba el. paštu klaipeda@rsc.lt;
• RSC Šiaulių radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Vilniaus g. 229, Šiauliai, tel. (8 41) 52 46 44, faksas (8 41) 50 20 01 arba el. paštu siauliai@rsc.lt.


Radiacinės saugos centro inform.

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas