*/ ?>
Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2021 m. kovo 06 d.
Laikas 06:44:12

ATRADIMAI » Černobylis ir Fukušima – labiausiai „nepriklausomos“ teritorijos pasaulyje! Ar tokios nepriklausomybės siekiame?

2012-07-10

2012 metų birželio 21 d. Seimas nubalsavo dėl Atominės elektrinės įstatymo pakeitimų, kurie atvėrė kelią Visagino AE statyboms bei koncesijos sutarties su Japonijos korporacija „Hitachi” patvirtinimui. Juokingiausia, kad atominės elektrinės statybų šalininkus, beatodairiškai kaltinančius visus AE statybų oponentus tarnavimu Rusijos interesams, vieningai palaikė prorusiška ir finansinėmis machinacijomis kaltinama partija bei Seimo balkone susispietusi grupelė rusakalbių jaunuolių, atvykusių iš Visagino. Prieš savaitę į pagalbą buvo pasišauktas Valstybės saugumo departamentas, kuris užuominomis leido suprasti, kad prieš atominės elektrinės statybą pasisakantys piliečiai ir nevyriausybinės organizacijos tarnauja Lietuvai priešiškoms jėgoms, o Specialiųjų tyrimų tarnyba per vieną naktį atliko Atominės elektrinės įstatymo korupcijos prevencijos vertinimą ir korupcijos požymių nenustatė.

Ir visa tai vyko šalyje, kuri 1986 m. tiesiogiai nukentėjo nuo Černobylio atominės elektrinės avarijos, ir tuo metu, kai Japonijoje tūkstančiai žmonių aukoja savo sveikatą ir gyvybę, likviduodami Fukušimos atominės elektrinės avarijos padarinius.

Pasaulyje įvyko 4 didelės AE avarijos ir tik viena dėl gamtos stichijos, o kitos dėl technikos gedimų ir žmonių klaidų. Tai įrodo, kad nėra absoliučiai patikimų įrenginių, kurie apsaugotų gamtą ir žmones nuo AE avarijų ir mirtinai pavojingos radiacijos. Avarijų metu, o ypač Černobylio ir Fukušimos atvejais, nuo radiacijos nukentėjo milijonai žmonių, radioaktyviomis medžiagomis užteršta milijonai hektarų žemių, kuriose žmonės nebegalės niekada gyventi ir auginti maisto produktų.

Žmonės, kurie Lietuvos energetinę nepriklausomybę grindžia būtinybe statyti naują AE, elgiasi nesąžiningai ir neatsakingai, stumia Lietuvos ir aplinkinių šalių gyventojus į mirtiną pavojų, kelia grėsmę lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės egzistencijai. Branduolinės energetikos tikrosios grėsmės nesuvokiantys asmenys privalėtų padirbėti savanoriais, likviduojant Fukušimos AE avarijos padarinius arba bent jau apsilankyti Černobylyje.

Pasaulyje branduolinių atliekų problema nėra išspręsta, ir nežinoma tikroji jų saugojimo kaina, kurią sumokės ateinančios kartos, saugodamos atliekas šimtus tūkstančių metų. Tačiau bet kokie ekonominiai skaičiavimai, išlaidos statyboms ir planuojamas pelnas už AE pagamintą elektrą negali atsverti tos rizikos, kurią kelia atominė energetika.

Lietuvos žaliųjų judėjimas kategoriškai atmeta bet kokius AE statybos iniciatorių kaltinimus branduolinės energetikos oponentams dėl atstovavimo Rusijos, Gazpromo ar kitokioms Lietuvai nedraugiškoms jėgoms. Greičiau yra atvirkščiai, ir AE statytojai atstovauja tarptautinių branduolinės energetikos korporacijų interesams, nes isteriškai bijoma surengti referendumą, kurio metu būtų atsiklausta piliečių nuomonės dėl branduolinės energetikos vystymo Lietuvoje.

Ar po Fukušimos avarijos visus branduolinius reaktorius sustabdžiusi Japonija taip pat tarnauja Rusijai ir Gazpromui? Tėvynės išdavikų etikečių klijavimas branduolinės energetikos oponentams yra gėdingas veiksmas, bandant nukreipti visuomenės dėmesį nuo AE keliamų mirtinų pavojų.

Lietuvos ir visos Europos žaliųjų organizacijos griežtai pasisako prieš AE statybas Rusijoje ir Baltarusijoje prie Lietuvos sienų, nes šios elektrinės kelia Lietuvai ir visam regionui tokį patį pavojų kaip ir planuojama Visagino AE. Lietuvai neatsisakius Visagino AE statybos planų, lietuvių protestai prieš Rusijos ir Baltarusijos atominių elektrinių statybas atrodo veidmainiškai. Pagaliau kiekviena šalis, jos Vyriausybė ir piliečiai atsako už savo veiksmus ir jų pasekmes. Nepadoru rizikuoti savo ir aplinkinių tautų likimais, kai net finansiškai negalėtume kompensuoti jiems padarytos žalos, o ką jau kalbėti apie tūkstantmečiams užterštą žemę, kurioje nebus įmanoma gyventi.

Atėjo metas, kai kiekvienas sveiko proto žmogus turi apsispręsti – jis už Černobylius ir Fukušimas ar už alternatyvią energetiką ir Lietuvą be branduolinių monstrų.

Seimo nariai privalo suprasti, kad balsuodami už Ignalinos AE statybas įteisinančius įstatymus, asmeniškai prisiėmė visą atsakomybę už ekologines, ekonomines ir socialines šio projekto pasekmes. Tai per daug rimta, kad tai būtų pamiršta. Šios istorinės avantiūros iniciatoriai ir šalininkai turi būti žinomi dabartinei ir ateinančioms kartoms.

Nereikia būti ekonomistu, kad suvoktum AE projekto ekonominį nepagrįstumą, tačiau AE keliama radiacinė grėsmė negali būti pateisinama jokia ekonomine nauda, jei tokia ir būtų. Po Černobylio ir Fukušimos tragedijų diskusijos apie AE ekonominį naudingumą ar nenaudingumą yra amoralios, o AE statyti būtų neatsakinga net tuo atveju, jei 1 kWh AE pagamintos elektros energijos kainuotų 1 lietuvišką centą. Černobylis pasakė visą tiesą apie branduolinės energetikos saugumą, o Fukušima 100 proc. patvirtino Černobylio teiginius. Mažytė ir ekonomiškai silpna Lietuva prisiimdama tokią riziką būtų panaši į mirtinai pavojingą pamišėlį, keliantį grėsmę Lietuvos ir aplinkinių šalių žmonėms. Japonijai Fukušimos avarija jau kainavo apie 200 mlrd. litų. O kiek kainuoja amžiams prarastos gyvenamosios teritorijos? Tradiciškai valdžiai lojalūs japonai jau suvokė branduolinės energetikos pragaištingumą ir vieningai reikalauja uždaryti visas Japonijos AE.

Branduolinės energetikos šalininkai atominės elektrinės statybas sieja su Lietuvos nepriklausomybės stiprinimu. Norime priminti, kad Černobylis ir Fukušima šiuo metu pasaulyje yra labiausiai „nepriklausomos” teritorijos, nes jų okupuoti nesiryžtų net pats agresyviausias okupantas. Tačiau ar tokios nepriklausomybės mes siekiame?


Rimantas BRAZIULIS,
Visuomeninės organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas” pirmininkas

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

d — 2012-08-20 19:52

pritariu.ir as pries ae.jei sprogtu,tektu kogero pas rusus prasytis

Susirupinusioji — 2012-07-13 13:41

Koks skirtumas is kur tie zalieji, net jei is Rusijos. Taigi labai mes lietuviai savarankiski busim su atomine, nejuokinkit, juk 21 amzius, negi norit pasakyti, kad Lietuva save pilnai issilaiko ir skolu kitom valstybem neturi? Ar ne Europos sajunga mus finansuoja, rinka su kaimynais turim, saloj vienas juk nepagyvensi. Taip kaip mums lietuviams reikia kaimyno vargais pasidalinti ir cukraus pasiskolinti, kaip reikia giminiu, kad kopustais aprupintu ir vaikus padabotu, taip valstybei paramos is kitu irgi reikia..
O apie AE Lietuvoje, as zinoma labai nepritariu ir manau, kad tai be galo kvaila, prie auksicau isvardintu priezasciu prideciau ir akcentuociau, kad IVYKUS NELAMEI VISAGINO AE – NEBELIKS LIETUVOS, nes musu teritorija, labai maza ir didzioji jos dalis bus uztersta, atsakykit brangieji, kur kraustysimes? Tai reiks LIETUVOS TAUTOS PABAIGA, mirs dalis gyventoju, kiti praras namus, begsim i uzsieni, stai ir viskas..

Rimgaudas — 2012-07-12 20:58

Už šį straipsnį prieš Lietuvos savarankiškumą ir nepriklausomybę, aš atsisakau jūsų Ekodienos prenumeravimo. Žalieji visada tarnavo Maskvai ir jau laikas jus išvyti iš Lietuvos į Rusiją. Ten galėsit rėkauti.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas