*/ ?>
Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2021 m. rugsėjo 28 d.
Laikas 22:17:49

GROŽIS » Ekologiška apsauga nuo saulės

2011-05-31

Saulės spinduliai darosi vis karštesni, vis labiau svilina odą ir verčia pasukti galvas, kokiomis priemonėmis galime apsaugoti savo odą. Parduotuvių lentynos siūlo tikrai labai platų asortimentą, tačiau ką daryti jei nenorime savo kūno žaloti kasdieniniais 515 chemikalų? Pakalbinome UAB „Kvapų namai“ gamybos vadovę Rūtą Daunoravičienę ir paprašėme patarimų, kaip apsaugoti odą, pasitelkiant natūralias ir ekologiškas priemones.

Kokias natūralias priemones rekomenduotumėte kaip apsaugą nuo saulės?

Aliejai – ypatingai vertingi augalų gemalų-sėklų ekstraktai. Tai tikras bioaktyvių medžiagų kokteilis, kurį augalas sukaupia kad pradėtų naują gyvybę. Kalbu tik apie nerafinuotus, tausojančiais būdais išgautus ir niekaip nepadorotus aliejus. Nustebsite, bet tokie aliejai – retenybė. Dažniausiai siūlomi cheminiu tirpikliu ir aukštoje temperatūroje išgauti, ir po to dar išrafinuoti aliejai. (dar blogiau – dabar labai madingi tapo stipriai kvepiantys skrudintų sėklų ir riešutų aliejai, kurie mūsų organizmą teršia trans – rūgštimis).

Tik nerafinuoti ir šaltai spausti aliejai turi ne vien riebalų, bet ir vertingų medžiagų – antioksidantų, saugančių nuo destruktyvaus laisvųjų radikalų poveikio, t.y. lėtina odos senėjimo procesus – padeda išlaikyti odą elastingą, saugo nuo pigmentinių dėmių atsiradimo. Be to, tokie aliejai sustiprina odos apsaugines savybes, saugo nuo išsausėjimo, sulaiko drėgmę, prisotina maitinamųjų medžiagų, iš dalies sugeria UV spindulius, nesutrikdo regeneracijos, tad įdegis būna tolygus ir išlieka ilgiau; tepant po saulės vonių, aliejai nuramina sudirgusią odą.

Kokius aliejus patartumėte naudoti?

Sviestmedžių aliejus (grynas arba mišinyje)
Marulų aliejus (grynas arba mišinyje)
Kokosų aliejus, gautas iš šviežių kokosų, jokiu būdu ne iš kopros (grynas arba mišinyje)
Kokosų aliejaus fitoliai – MONOI de Tahiti, Čampakų pomada (gryni)
Sezamų aliejus (grynas arba mišinyje)
Vaistinių puiklapių (Foraha/tamanu) aliejus (grynas arba mišinyje)
Granatų ekstraktas (mišinyje, iki 5%)
Kviečių sėlenų ekstraktas (mišinyje, iki 5%)
Damaskinių rožių, ir kt. žiedų ekstraktai (mišinyje)
Morkų ekstraktai (mišinyje)
Šaltalankių aliejus (mišinyje)
Miros, Commiphora molmol eterinis aliejus (mišinyje)
Penkiagyslių mirtenių (niaouli), Melaleuca quinquenervia eterinis aliejus (mišinyje)
Koralinių dumblių ekstraktai

Ekologiškas kremas nuo saulės ar aliejukas. Kas geriau?

Vienareikšmio atsakymo nėra, universalaus recepto – irgi. Nes odos reakcija į UV spindulius priklauso nuo daugelio faktorių: geografinės platumos (ekvatoriuje spinduliuotė aktyvesnė), altitudės (kalnuose spinduliuotė aktyvesnė), saulės aktyvumo, odos spalvos ir gymio, pavėsio, aprangos, buvimo saulėje laiko, odos būklės (jau įdegusi oda, ar dar ne), vartojamų vaistų, odos jautrumo ir kt.

Augalinės medžiagos gali sustiprinti natūralius odos apsauginius mechanizmus, iš dalies neutralizuoti UV spindulius. Bet nuo kaitrios ekvatoriaus saulės baltaodžių žmonių aliejai neišgelbėtų. Tuo tarpu Baltijos pajūryje tamsesnio gymio baltaodžiai galbūt galėtų pasimėgauti vėstančia pavakario saule valandą ar net dvi be specialių priemonių, tik naudodami aliejus (jei tik odai tai nebus “pirmas kartas” po metų pertraukos).

Kita vertus, net ir ekologiški kremai nėra visai “nekalti”. Kuo didesnis apsaugos faktorius, tuo didesnė filtrų ar atšvaitų koncentracija juose. O be UV filtrų, kartu su kremais odą “prikemšame” ir visokio "balasto" – techninių ingredientų, t.y. emulsiklių, stabilizatorių, rišiklių bei stiprių biocidų – konservantų, kurie suardo natūralią mūsų odos apsaugą – mikrobiomą, t.y. individualų mikrobų sluoksnį, ir taip mūsų oda tampa dar labiau pažeidžiama.

Vengiantieji įdegio be kremo su filtrais neišsiverstų. Na, o mėgstantiems įdegį mūsų platumose patarčiau apsiginkluoti aliejais ir atidžiai dozuoti saulės spindulius, ypač pirmosiomis atostogų dienomis. Pietuose atostogas vertėtų pradėti su kremu.

Ar iš tiesų aliejai būna tokie pat veiksmingi kaip kremai? Ar jų SPF prilygsta kremams?

Kai kurios medžiagos gali iš dalies neutralizuoti UV spindulius, tačiau jų vienų efektyvumas nėra įvertintas kokiais nors rodikliais ar faktoriais, kaip cheminių filtrų ar mineralinių atšvaitų, pvz, SPF (Solar Protection Factor). Yra nuomonių, kad tam tikros kokybės sviestmedžių aliejus turi apsaugos faktorių, svyruojantį SPF3-SPF6 ribose; kitas tyrimas skelbia, kad vaistinių puiklapių aliejaus apsauga svyruoja apie SPF20. Tačiau vieno ar kito to paties augalo aliejaus kokybinė sudėtis labai skiriasi. Tai priklauso nuo daugybės faktorių (žaliavos, augimvietės, aliejaus gavimo būdo, aliejaus apdorojimo). Todėl negalima aklai remtis vieno tyrimo rezultatais, nebent esate tikri, kad jūsiškis ir tirtasis aliejus yra iš tos pačios partijos, ar bent to paties gamintojo.

Bet kokiu atveju, rekomenduočiau jokiu būdu nenaudoti:

– kremų su sintetiniais-cheminiais filtrais (jie itin pavojingi sveikatai)
– kremų su UV filtrais ir nanodalelėmis. Kaip sužinoti, ar kreme yra UV apsauginių medžiagų, susmulkintų iki nanodalelių dydžio? Toks kremas ant odos nepaliks nė mažiausio balto pėdsako.

O paprasčiausia ir saugiausia būtų laikytis šėšėlyje, būti apsirengus, dėvėti skrybėlę ir tamsius akinius.

Ar dažnai reikia teptis aliejukais deginantis paplūdimyje? Kas 2-3 val. ar dažniau?

Aliejus reikia tepti bent 2 kartus: prieš tepant apsauginį kremą nuo saulės ir po buvimo saulėje. Nenaudojant apsauginių kremų, aliejais reiktų tepti kuo storiau ir kuo dažniau – oda visą laiką turėtų būti riebi.Į drėgną odą aliejai įsigeria lengviau ir greičiau. Reguliariai tepant odą aliejais, sustiprinsime odos apsauginį barjerą ir pigmento melanino gamybą, įdegis bus tolygesnis, ir laikysis ilgiau, mažesnė nudegimo ir odos fotosenėjimo rizika. Be to, oda visada bus minkšta, drėgna, švelni ir lygi it šilkas.

Ar moterys gali būti ramios, kad įdegis bus tolygus?

Taip, jei naudos kokybiškus aliejus – šalto spaudimo, nerafinuotus

Kokiu aliejumi patartina pasitepti po deginimosi, kad sudrėkintume savo odą?

Po deginimosi naudingas bet kuris nerafinuotas šalto spaudimo aliejus.

Tuo tarpu deginimuisi geriau rinktis kuo stabilesnį, “sotesnį” , t.y. daugiau sočiųjų ar monosočiųjų riebalų rūgščių turintį aliejų (aišku, nerafinuotą). Visada tiks kokosų aliejus, tik svarbu, kad jis būtų pagamintas ne iš kopros (džiovintų-rūkytų riešutų), bet iš ŠVIEŽIŲ prinokusių riešutų. Tik tokiame aliejuje išlieka žymesnis kiekis antioksidantų – fenolinių medžiagų. Parduotuvėse daugiausia parduodamas pigus kokosų aliejus iš kopros, šios rūšies aliejuje yra trans- rūgščių, kurios ne tik nesaugo odos nuo senėjimo, bet atvirkščiai – ją sendina. Kiti stabilūs, saugūs atostogų aliejai – marulų, simondsijų, sezamų, moringų, sviestmedžių, mangų.

Kokiais aliejais (mišiniais) reikėtų pasitepti nudegus saulėje?

  • Odą nuostabiai nuramina vaistinių puiklapių (Calophyllum inophyllum) aliejaus ir niaoulio (Melaleuca quinquenervia) eterinio aliejaus mišinys (10-15 lašų niaoulio eterinio aliejaus į 30ml puiklapių al.). Tepti kelis-keletą kartų.Tinka ir argano, riešutų (išskyrus graikinių riešutų) aliejai, turintys mažai polinesočių riebalų rūgščių, taip pat žiedų ištraukos – MONOI de Tahiti, Čampakų pomada; radiacijos sukeltą efektą slopina ir medetkų ekstraktai.
  • Jei nudegimas gilesnis – oda labai įraudusi, karšta, skauda, yra pūslių, odą reikia vėsinti vandeniniais ekstraktais – levandų ar kitų hidroliatų pavilgais, alavijų kompresais, nuolat drėkinti; raminamaisiais aliejais tepti galima po 1-2 dienų, kai oda atvės; vaist. puiklapių aliejus tiks bet kada.
  • Veidą kuo dažniau purkšti žiedų hidroliatais (rožių, levandų, čampakų, jazminų) – žiedai yra vieni stipriausių antioksidantų, be to padeda atvėsinti ir drėkinti įkaitusią jautrią veido odą.
  • Natūralus riebus jogurtas, rūgpienis ar grietinė irgi padeda sumažinti odos temperatūrą, išlaikyti rūgštinį odos pH.

Ar aliejus rekomenduojate visam kūnui, ar lūpoms, veidui rekomenduotumėte kitus?

Galima drąsiai naudoti tą patį aliejų visoms kūno vietoms. Na, jei labai norisi, veidą galime palepinti brangesniais, bet itin vertingais aliejais – marulų (kietrių), moringų. Lūpoms praverstų balzamai su bičių vašku ir ricinos aliejum.

Kaip patartumėte nuo žalingo saulės poveikio apsaugoti vaikus?

Laikyti aprengtus plono bet tankaus audinio drabužiu, su kepuraite, būti šėšėlyje. Vaikus galima tepti bet kokiais jau minėtais aliejais – švelnesnių priemonių vaikų ir kūdikių odai už augalinius aliejus nėra.
Nuo pietų saulės "įkandimų" apsaugos ekologiški kremai su UV spindulių filtrais, pvz. BEMA Natur&Sun.

Ačiū Rūtai Daunoravičienei už išsamius atsakymus!

www.aromata.lt


Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas