Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2019 m. birželio 25 d.
Laikas 12:57:18

NAUJIENOS » Geros savijautos anatomija: 3 veiksniai, keičiantys tavo nuotaiką ir mąstymo kokybę kiekvieną dieną

2012-04-06

weheartit.com nuotr.

Tavo protas turi slaptą tikslą, kurio niekam neatskleidžia

Žmonės atiduoda dešimtis gyvenimo metų, siekdami geros savijautos. Žmonės dirba nemėgstamus darbus, kad greičiau uždirbtų pinigų ir pastatytų nuosavą namą, kuriame tikisi gerai jaustis visą likusį gyvenimą. Žmonės dažnai kuria šeimas vien siekdami asmeninio pasitenkinimo. Jie valgo šokoladą ir geria kavą ne tobulėjimo tikslais. Tie patys žmonės keliauja į tolimas šalis, kad patirtų geras laisvės emocijas. Jie sukuria savo svajonių verslus, jie realizuoja savo troškimus pačiais įvariausiais būdais.

Žmonės daro viską, kad rastų ir išsaugotų šį aukso grynuolį — gerą savijautą. Jie praleidžia savo laiką siekdami nejučia nukopijuotų norų ir juda ilgais žvyruotais aplinkeliais, o kartais visu greičiu lekia tiesiais ir lygiais greitkeliais. Gyvenimai prabėga darant vieną vienintelį dalyką: siekiant geros savijautos.

Tu ir aš esame tie žmonės.

Tad kyla klausimas: ar siekti geros savijautos yra blogai? Mano galva, visai ne. Gera savijauta nėra blogai. Atvirkščiai, gera savijauta yra vienas iš pagrindinių indikatorių, kuriuo mes galime matuoti savo elgsenos kokybę. Tačiau tu ir aš jau iššvaistėme tonas gyvybinės energijos ir laiko, nes nemokėjome tvarkytis su savimi ir rinkomės žemiausios kokybės tenkinimosi priemones, o norimų rezultatų negavome.

Tenkinimasis paprasčiausiai neduoda rezultatų ir nekuria vertės. Ir tai viduje šiek tiek neramina, tiesa? Neramina, nes mes aiškiai jaučiame, jog tie metai galėjo prabėgti gerokai kokybiškiau, jeigu būtume mokėję pasitenkinti gyvenimu natūraliai, švariai, maksimaliai ir ilgam, pažinę savo vidinės gamtos dėsnius, nuolat veikiančius mūsų kūne ir sąmonėje.

Mes visi siekiame džiaugsmo ir pasitenkinimo. Vedų raštai teigia, kad proto prigimtis yra norėti ir siekti pasitenkinimo, o tu ir aš esame būtybės, panirusios į proto pasaulį. Užfiksuokime tai: mes esame į proto pasaulį panirusios būtybės, nors protas yra tik dalis sąmonės — kitą pusę užima beribis intelektas. Šio fakto žinojimas pravers bet kurioje situacijoje. Tai nebūtinai žmogui natūrali būsena, tačiau taip jau yra, šiandien mes gyvename tokiame kontekste. Čia visu pajėgumu veikia geros savijautos paieškos mechanizmas. Ir šioje vietoje verta pažvelgti į save, kokiomis priemonėmis protas tenkinasi ir kokią įtaką tai daro tavo, konkrečiai tavo, gyvenimo keliui? Ar tu žinai, koks yra geros savijautos mechanizmas ir kaip veikia tavo protas, surydamas visą tavo laiką, visą energiją ir visus tavo išteklius tokiam prognozuojamam rezultatui, kaip gera savijauta? Ką šiandien tu valdai intelektualiai, o kur esi tik savo proto marionetė?

Gudrybė labai paprasta: tu gali nugyventi prasmingesnį ir turtingesnį gyvenimą, jeigu tuoj pat panagrinėsi savo savijautos anatomiją. Žinojimas yra ta negailestinga jėga, kuri sugriauna visus tiltus atgal. Kai žinai tai, ko anksčiau nežinojai, tu jau nebegali sau leisti elgtis taip, kaip anksčiau tau buvo įprasta.

Paskutinius 5 metus aš įtemptai analizavau proto veikimo principus ir jų poveikį elgsenai. Ši sritis mane beprotiškai domina! Manau, jog tai viena iš mokslo sričių, kuri yra labai aktuali kiekvienam, tačiau absoliučiai pamiršta. Tu ir aš mokame pernelyg didelę kainą to nežinodami. Bet taip buvo iki šiol. Šiandien yra geriausias laikas pokyčiams. Mes turime evoliucionuoti. Nuolat tobulėti. Patirti vis daugiau ramybės ir meilės, kol pasieksime savo prigimties maksimumą. Aš tave užtikrinu, kad tai, kaip tu gyvenai iki šiol, tėra vienas iš milijardo kelių, kuriais asmeniškai tu gali eiti. Galimybę rinktis dovanoja žinios, įgūdžiai ir gyvas patyrimas.

Savijautą sukuria sąmonės būsena

Sąmonės būsena — tai tavo savijauta, mintys ir energijos lygis.

Ar pastebėjai, kad vieną akimirką tavo nuotaika gali būti puiki ir savo viduje tu gali jausti daug energijos, tačiau po valandos staiga pasaulis apsiverčia, tu jautiesi apgailėtinai silpnai, nykiai, ir pyksti ant savęs arba kitų už nesėkmes, už veiksmus ar tiesiog žodžius?

Tu gali išmokti tai suvaldyti ir tokiu būdu ne tik gerai jaustis, bet ir turėti vis daugiau energijos autentiškam gyvenimui.

Įsivaizduoti sąmonę ir ypač sąmonės būseną yra labai sudėtinga, jeigu apskritai įmanoma žmogaus protui, todėl mums būtina turėti kokį nors modelį, kurį galėtume laikyti rankose, vartyti ir demonstruoti.

Mano mėgstamiausias sąmonės modelis yra aprašytas nuostabiose Karloso Kastanedos (Carlos Castaneda) knygose apie Centrinės Amerikos indėnų sąmonės valdymo atradimus. Šis modelis atitinka informaciją, kurią randame rytų mokslo veikaluose, ypač įdomus ir turtingas yra iš senovės Indijos kilęs Vedų mokslas. Per šiuos metus neradau tinkamesio modelio, ir nors tai nėra visiškas tikrovės atitikmuo, mums, mąstantiems žodžių pagalba, jis yra pirmasis laiptelis pažinimo link.

Štai kaip galime paprastai įsivaizduoti sąmonę ir sąmonės būseną.

Sąmonė — tai pasaulį apipynusių šviesos gijų sutankėjimas, pasireiškiantis aktyvesniu švytėjimu. Gal tai skamba labai mistiškai, tačiau tai tik metafora, kurią žymiai lengviau suprasti, negu mokslinius neuroninių tinklų modelius. Jogai mato šį švytėjimą ir pagal jo sandarą sugeba nustatyti žmogaus fizinę ir psichinę būklę. Tai irgi nėra magija, o tiesiog žmogaus akių galimybės, susijusios su epifize (dar vadinama kankorėžine liauka, esančia smegenyse ir besijungiančia su regos nervais). Paprasti žmonės švytėjimo nemato dėl per mažo energijos kiekio organizme ir neišlavinto proto (energiją nuolat švaisto nevaldomi sąmonės būsenos svyravimai, sunkaus maisto virškinimas ir stresai), tačiau jogos praktikos padeda kaupti energiją ir galiausiai energijos laukus galima pamatyti padedant šeštajai pagrindinei čakrai (tai pačiai epifizei), kai energijos perteklius ją aktyvuoja.

Sąmonės būsena — tai "sąmonės surinkimo taško" pozicija tavyje. Ši metafora taip pat ateina iš Karloso Kastanedos knygų. Sąmonės surinkimo taškas yra tarsi prizmė, kuri laužia sąmonės šviesą ir paskleidžia minčių spektrą proto paviršiuje. Šis taškas šiek tiek juda (kartais labai stipriai), o jam judant sąmonės sferos paviršiumi, įvyksta būsenos pokyčiai, todėl mes galime patirti Žemėje ir rojų, ir pragarą (kartais net tą pačią dieną), bet dažniausiai poslinkiai būna visai nedideli, nuo nerimo iki juoko. Taškui pasislinkus toliau nuo įprastos padėties, mes pasineriame į miegą. Kartais aš dar labiau supaprastinu sąmonę ir pavaizduoju ją kaip dvimatę koordinačių sistemą: X ašis rodo nuotaikos pozityvumą (nuo pragariško iki rojaus patyrimo mintyse), o Y ašis rodo suvokimo aštrumą (nuo miego būsenos iki aplink esančių daiktų esmės suvokimo).

Tai įdomus modelis, kurį galime naudoti straipsniuose ir diskusijų metu, kai bendraujame žodžių pagalba. Be modelio tiesiog negalime išsiversti, todėl tenka jį naudoti, kad ir koks tas modelis abstraktus ar keistas. Apskritai, nėra tikslių modelių, kurie atitiktų tikrovę, nes modelius kuria ribota ir sąlygota sąmonė. Nei atomo, nei DNR modeliai neatitinka tikrovės, tačiau jie leidžia daryti tam tikrus mokslinius tyrimus, kartais gana sėkmingai. Todėl svarbu žinoti, jog iš esmės viskas, kam sukurti žodžiai, yra tik tam tikro lygio iliuzija, nes protas tikrovės suvokti negali. Neverta priimti nieko už gryną pinigą, ypač per žodžius. Žodžiais negalime suvokti tikrovės, tačiau galime ją žaisti naudodami mums palankesnes taisykles.

Tavo savijauta priklauso nuo sąmonės būsenos. Štai visa paslaptis keliais žodžiais.

Jeigu tu nori valdyti savo savijautą ir turėti geras emocijas arba tiesiog nutraukti blogą savijautą, kai ji nenaudinga, tu turi išmokti valdyti savo sąmonės būsenas. Tai yra padaroma, bet užduotis ne iš lengviausiųjų. Aš pavadinčiau darbą su sąmone natūralia mums priklausančia veikla, kaip ir mąstymą, kvėpavimą bei judėjimą. Deja, mokykloje to niekas nemokė, o tikrai galėjo. Bet aš tikiu, kad pasaulis sparčiai tobulėja ir jau po 20 metų mes negalėsime patikėti, kiek daug šiandien keistų ir neįprastų dalykų taps norma. Šiandien JAV mokyklose moksleiviai mokomi efektyviai medituoti, o garsiausiuose universitetuose tyrinėjamos sąmoningo sapnavimo technikos (yra žmonių, kurie šioje srityje apsigynė mokslų daktaro disertacijas), jau nekalbant apie mokslo centrus, kur pasišventę vyrai ir moterys turi vakariečiams suprantamų telepatijos įrodymų. Laikas bėga ir aš tikiu, kad žinios, su kuriomis dabar dirbama mums neprieinamose laboratorijose, greitai bus pritaikytos žmonijos gerovei.

Principas yra paprastas: mums reikia įvaldyti sąmonės būsenos pokyčius, kad būseną galėtume sąmoningai įtakoti, o ne būti blaškomi ir sekinami jos pokyčių.

Sąmonės būseną keičiantys veiksniai

Sąmonės būseną labiausiai keičia toliau aprašyti veiksniai.

1. Kūno padėtis ir judesiai. Fizinis kūnas yra sąmonės tęsinys, ir mes visi žinome apie šį glaudų ryšį. Mokslininkai jau seniai ištyrė, kad nerimas ir pyktis tiesiogiai ardo vidaus organus, tačiau lygiai taip pat yra žinomas atvirkštinis ryšys: sveika laikysena užpildo mus jėgos pojūčiu, šokis nuramina protą, o sėdėjimas susigūžus ir sukryžiavus kojas (tokiu budu silpniau kvėpuojant) baigiasi pažeidžiamumo ir baimės emocijomis, jau nekalbant apie nykų jausmą viduje, kad kažkas ne taip. Kūno padėtis ir judesiai keičia sąmonės būseną.

2. Dėmesio objektas. Tai ypatingai svarbus sąmonę keičiantis veiksnys ir aš noriu jį labai pabrėžti. Paaiškinsiu jį panaudodamas vibracijų modelį. Įsivaizduok, kad viskas Visatoje virpa tam tikrais dažniais kaip šviesa (regimo spektro elektromagnetinės bangos): nuo pačių mažiausių iki pačių didžiausių dažnių. Baimė, pyktis, nerimas, pavydas, skausmas virpa žemais dažniais. Meilė, džiaugsmas, užuojauta virpa aukštais dažniais. Visi materialūs objektai turi savo dažnį. Netgi tavo vidaus organai visi virpa skirtingais dažniais, grodami vieningą tavo kūno gyvybės dainą.

Ir štai didžioji dėmesio sutelkimo paslaptis: apie ką tu galvoji, to objekto vibraciją įgauni. Tuo viskas pasakyta. Jeigu mąstai apie problemas darbe, tavo protas ir kūnas įgauna žemas šio dėmesio objekto vibracijas. Jeigu mąstai apie tai, kad tau kažkas labai nesiseka, akimirksniu susijungi su žemo dažnio nesėkmės energijos (Vedose dar vadinamos tamas energija) šaltiniais ir tave užlieja nemalonus, apatiškas ar net skausmingas neišmanymas, ir situacija sparčiai blogėja tau to nežinant.

Štai kodėl vizualizacijos praktika yra labai veiksminga: mąstydamas apie tuos gerus dalykus, kurių trokšti, ir juos mintyse matydamas bei jausdamas, tu geri į save aukšto dažnio (sattva ir rajas) vibracijas, kuriomis vibruoja objektai sėkmės vaizdiniuose, ir įgauni jėgų pasiekti tikslus (nors vizualizacija veikia ne tik dėl to). Dėl tos pačios priežasties labai efektyviai veikia bet kuri dvasinė praktika: kuo dažniau galvoji apie Dvasią, Visatą ir Šaltinį, tuo dažniau prisijungi prie aukščiausio dažnio energijos prado ir maitiniesi iš niekada neišsenkančio nuostabios energijos šaltinio. Tai dar vadinama meditacija, su kuria galima susipažinti šiame Virsmų pasakojime.

Svarbu pabrėžti, kad muzika labai stipriai ir greitai keičia sąmonės būseną, nes kūnas perima muzikos skleidžiamas vibracijas, o protas pameta senąjį dėmesio objektą ir gauna naują. Štai kodėl muzika yra viena iš efektyviausių būsenų valdymo priemonių, kuria mes galime naudotis kasdien. Svarbiausia pasirinkti tokią muziką, kuri skleistų ne negatyvą ar neišmanymą (tamas), o atvertų paslaptį ir keltų svarbiausius mūsų egzistencijos klausimus, tokiu būdu keisdama dėmesio objektus į aukšto dažnio energijos struktūras, pilnas kūrybos ir meilės (sattva).

Apie ką visą laiką galvoji, tuo ir tampi, nes atitinkamo šaltinio energija maitiniesi ir palieki savo prote giliausius būsenų įspaudus. Daug šviesios, aukštų dažnių energijos — tai puiki savijauta, puikūs veiklos rezultatai ir geri prisiminimai ateityje.

3. Maistas. Čia veikia tas pats vibracijų modelis. Maisto produktai turi įvairų energetinį dažnį, todėl tu kūną užpildai tokia energija, kokią turi tavo valgomas maistas. Tai labai plati ir įdomi tema, todėl vienareikšmiškai sudėtinga ją trumpai aprašyti (tam bus atskiri straipsniai). Vieni maisto produktai virpa žemais dažniais (pvz., šokoladas, mėsa, grybai, bulvės), o kiti aukštais dažniais (vaisiai, antžeminės daržovės, riešutai), jau nežiūrint į jų cheminę sudėtį, gyvavimo laiką ir kitus faktorius, nes, pvz., kofeinas kavoje ir šokolade mus įvibruoja į rajas (veiklumo, aistros) dažnius, nors likusi konsistencijos dalis turi visai kitą poveikį. Taip pat labai įdomu, kad tas pats maisto produktas gali turėti žemas arba aukštas vibracijas, priklausomai nuo to, kokioje aplinkoje buvo. Skaniai pagaminti pietūs gali tau sukelti džiaugsmo ir įžvalgų antplūdį arba liūdesį ir apatiją, priklausomai nuo to, koks žmogus gamino maistą ir ką galvojo gamindamas. Maisto gaminimas yra tikra magija.

Savijautos pokytis įvyksta todėl, kad, priklausomai nuo į kūną patekusių maisto produktų energijos, grandininės reakcijos principu įvyksta sąmonės surinkimo taško poslinkis, kuris tuo pačiu kaip prizmė išlaužia kitokias mintis, o per šias mintis protas sutelkia dėmesį į naujus objektus, kurie virpa savais dažniais, ir štai žmogaus emocijos pasikeičia dažnai labai netikėtai.

Yra ir kitų sąmonės būseną keičiancių veiksnių, bet jie silpnesni už šiuos tris ir apie juos rašysiu ateityje, nes tai plačios, įdomios ir labai aktualios temos šiam laikmečiui. Iš tikrųjų užtenka įvaldyti šiuos tris veiksnius, ir tu gali pakelti savo gyvenimą į naują lygį.

Kaip man tai padaryti šiandien?

Šiandien, dabar ir visą laiką stenkis būti sąmoningas ir stebėti, kaip jautiesi, kol tai taps natūraliu įpročiu. Ar tave tenkina dabartinė tavo savijauta? Ar ji naudinga tavo kūnui ir psichikai? Jeigu ne, kaip gali ją pakeisti tuoj pat? Kaip gali ją pakeisti vardan savo ir tau brangių žmonių gerovės?

Tai, kad žmonės nemoka valdyti savo sąmonės yra ne kas kita, kaip neišmanymas. Lygiai toks pats neišmanymas yra nemokėti skaičiuoti integralinių lygčių, tik sąmonės būsenų valdymas yra gerokai praktiškesnis uždavinys, kurio sprendimus išmanyti be galo naudinga paprastam (magiškam) kasdieniam gyvenimui. Aš pripažįstu sau, kad beveik nieko neišmanau ir mano pareiga yra tyrinėti ir pažinti. Ar tu gali tai pripažinti sau?

Mes labai daug ko nežinome. Jeigu žinotume, galėtume daryti neįtikėtinus dalykus. Bet mes dažnai net nežinome, jog tie kažkokie dalykai apskritai egzistuoja, todėl žaidžiame pirmame žaidimo lygyje iš penkiolikos. Žinojimas yra didžiausias turtas, ir mes galime padėti ne tik sau, bet ir kitiems, jeigu turėsime reikiamas žinias ir jas taikysime. Mes galime pasielgti drąsiai ir prisiimti atsakomybę už tai, kas esame ir ką veikiame čia ir dabar, šiame kambaryje, prie šio kompiuterio. Ko mūsų nemokė švietimo įstaigos ir ko nedarė mūsų aplinkos žmonės nuo ankstyvos vaikystės iki dabar, dar visai nereiškia, kad neegzistuoja (kol mes valgėme savo sumuštinį su sūriu, tai sėkmingai darė energijos pilni žmonės rytuose ir vakaruose). Pasaulis begalinis savo procesais, struktūromis, energija ir žiniomis. Mūsų pareiga yra pažinti save ir pasaulį. Tai ir daro žmogų žmogumi.

Todėl kviečiu pradėti sąmoningai stebėti šias smulkmenas daug kartų per dieną:

Kaip tu stovi ar sėdi, kaip kvėpuoji, kokią emociją kuria kūno padėtis ir judėjimas.
Apie ką ir kaip galvoji, į ką fokusuoji dėmesį, ar aiškiai suvoki supančią aplinką, ar protas ramus, ar suvokimas aštrus.

Ką valgai, kas ruošia maistą, kokios emocijos aplink sklando, ką sako tavo vidinė išmintis.

To visiškai užtenka, norint pradėti savo kelionę į jogos pasaulį ir pradėti valdyti savo savijautą.

Kodėl verta išmokti valdyti savo sąmonės būsenas?

Esu tikras, kad atsakymą tu jau žinai — sąmonės būsenos nulemia tavo veiklumą, energiją ir visą gyvenimą. Ar tai svarbu? Žinoma, tai labai svarbu. Nes gyvenimas yra viskas, ką turime. Ir mūsų laikas jau senka.

Kaip sakė don Chuanas, Karloso Kastanedos knygų herojus, laiko mes turime per mažai, todėl nespėsime įgyvendinti visų svajonių, bet mes galime praktikuoti nepriekaištingą energijos sunaudojimą, valyti ryšį su Dvasia ir daryti sąmonės žygdarbius.

Žmogaus egzistencija yra stebuklinga. Nuostabiausia tai, kad mes ją galime visą patirti patys. Čia ir dabar!


Martynas Jocius

www.virsmai.lt

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Simka — 2012-04-14 12:58

Ačiū už tikrai įkvepiantį straipsnį!!!

Andrius — 2012-04-12 21:51

Stebuklų laukas :)
Pakeisk laikyseną, galvok apie gerus dalykus, valgyk gerą maistą – ir staiga tapsi laimingu.
Naivu ir kvaila tikėti tokiomis pasakomis, bet gal daug kam pasakų labai reikia 😉

Siūlau paskaityti http://www.asirpsichologija.lt/index.php?id=55&category=11

jupe — 2012-04-06 15:50

geros izvalgos, patiko straipsnis.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas