Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2019 m. gegužes 22 d.
Laikas 17:58:31

GROŽIS » Gyvenimas greta elektros linijų: pavojinga kaimynystė

2011-09-28

Didžiausią pavojų kelia elektros linijų skleidžiamas elektromagnetinis laukas. Mokslininkų teigimu, vienas iš pavojingiausių aplinkos taršos būdų ir yra elektromagnetinis smogas, kuris mus supa beveik visur, nesvarbu, kur būtume.

Galite būti tikri, kad elektromagnetinės spinduliuotės poveikis sveikatai yra neigiamas. Tik žinodami riziką, jūs galite apsisaugoti nuo spinduliuotės ir apsaugoti savo artimuosius. Jei negalite laikytis visų rekomendacijų, stenkitės paisyti bent kelių patarimų.

Būdai, apsisaugoti nuo elektromagnetinės spinduliuotės:

1. Stenkitės sumažinti jus supančioje aplinkoje esančių spinduliuotę skleidžiančių prietaisų skaičių.

2. Nuo elektros spinduliuotę skleidžiančių įrenginių laikykitės saugiu atstumu:

 • 25 m. nuo elektros linijų ir telefono bokštų;
 • 30 cm. nuo kompiuterio monitoriaus;
 • 5 cm. nuo elektrinių laikrodžių;
 • 2,5 cm. nuo mobiliojo telefono.

Daugelis žmonių supranta, kaip pavojinga gyventi šalia elektros linijų ar elektros bokštų, tačiau retai susimąstome, kad telefono laikymas kišenėje kenkia dar labiau.

Reikėtų išjungti elektros prietaisus, kurie veikia snaudimo rėžimu, pavyzdžiui, nenaudojamus mobiliųjų telefonų kroviklius, nešiojamųjų kompiuterių, kraunamus elementus ir pan. Beje, tarp snaudimo rėžimu veikiančių prietaisų yra ir spausdintuvas.

Išjungę šiuos prietaisus ne tik sumažinsite elektros sąnaudas, sumažinsite elektros spinduliuotės poveikį, bet ir prisidėsite prie planetos gerovės.

Pirmieji žingsniai

Turėtumėte apžiūrėti visus elektromagnetinės spinduliuotės šaltinius savo aplinkoje: namuose, darbe, kaime, pas draugus ir t.t. Tai gali atrodyti keistai, tačiau tai yra sveikintinas elgesys, rodantis jūsų nusimanymą ir brandą.

Namas, kuriame gyvenate

Atkreipkite dėmesį į pastatą, kuriame gyvenate. Jei elektros perdavimo laidai yra daugiau nei 400 metrų atstumu nuo namo, vargu ar tai kelia rimtą poveikį jūsų sveikatai, tačiau jei atstumas mažesnis, esate pavojingoje zonoje.

Vietinės elektros linijos (tiekiančios elektrą į namus) taip pat skleidžia stiprų elektromagnetinį spinduliavimą. Atkreipkite dėmesį į atstumą nuo savo namo iki transformatoriaus pastotės. Elektromagnetinė spinduliuotė iš pastotę gali sklisti 5-10 metrų atstumu, todėl neleiskite vaikams žaisti šioje srityje ir patys ją apeikite.

Taip pat apsižvalgykite ir atkreipti dėmesį į tai, ar jūsų aplinkoje yra televizijos ir radijo antenų. Jie skleidžia kur kas stipresnę radiaciją nei elektros laidai. Televizijos ir radijo antenos turėtų būti ne arčiau nei 3-5 kilometrai nuo gyvenamųjų namų, nes jų kaimynystė siejama padidinta rizika susirgti vėžiu ar leukemija.

Apsauga nuo radiaciją skleidžiančių  prietaisų

Prietaisai skleidžia skirtingą elektromagnetinės spinduliuotės lauką. Pavyzdžiui, plaukų džiovintuvai skleidžia stiprią elektromagnetinę spinduliuotę, bet jei jūs jį naudosite 1 minutę per dieną, vargu ar prietaisas jums pakenks.

Visai kitaip turite žiūrėti į džiovintuvą, jie dirbate kirpykloje. Tokiu atveju reikėtų pirkti, pavyzdžiui, EMI firmos prietaisus, kurie skleidžia mažesnę elektromagnetinės spinduliuotės lauką.

Apsauga nuo elektromagnetinės spinduliuotės miegamajame

Nustatydami elektromagnetinę spinduliuotę skleidžiančius prietaisus namuose, atkreipkite ypatingą dėmesį į tuos prietaisus, šalia kurių būnate dažniausiai. Pradėkite nuo savo miegamojo, nes čia jūs praleidžiate (ar turėtumėte praleisti) 8 valandas per parą, todėl net nedidelis elektromagnetinės spinduliuotės kiekis miegamajame gali labai pakenkti jūsų sveikatai. 

Išjunkite elektrines antklodes, kai jų nenaudojate, ar pasirinkite mažiausią lygį, kuris reikalauja mažiausių elektros sąnaudų. Laikykite savo elektroninį laikrodį ar radiją nuo lovos bent 60 cm. atstumu. Net baterijomis maitinamas laikrodis ir radijas neturėtų būti šalia savo galvos. 

Atkreipkite dėmesį į vietą, kurioje yra namo elektros energijos lizdas. Jis turi būti bent 1,5 m atstumu nuo lovos. Jei miegamasis yra už sienos, lovą laikykite priešingoje pusėje, nei yra elektros energijos lizdas.

Apsauga nuo mobiliųjų telefonų radiacijos

Mobilieji telefonai tampa vienu svarbiausių biologinių pavojų, beveik ginklu, tokiu pat žalingu kaip rūkymas. Siekiant sumažinti neigiamą poveikį siūloma naudoti alternatyvius metodus – laidinius telefonus, skype ar pokalbius susitikus (ar jums šis pasiūlymas keistas?).

Mobiliųjų telefonų geriau nenaudoti ilgiems pokalbiams. Jei ilgai kalbėti yra būtina, geriau naudokite ausines arba garsiakalbį. Pripratę pamatysite, kaip tai yra patogu.

Vaikai iki 10 metų mobiliųjų telefonų turėtų apskritai nenaudoti, nes jų plonos kaukolės yra puikus laidininkas elektromagnetiniam spinduliavimui, o besivystančioms smegenims tai yra labai pavojinga.

Vyresni vaikai mobiliaisiais telefonais turėtų naudotis labai trumpai ir net tada naudotis ausinėmis ar garsiakalbiu.

Apsauga nuo elektromagnetinės spinduliuotės darbo vietoje 

Tikriausiai daug laiko praleidžiate darbe, kuriame gausu elektros prietaisų. Stenkitės būti bent 1,5 m. atstumu nuo bet kurio iš jų: šildymo ir oro kondicionieriaus, spausdintuvo, virdulio, kopijavimo aparato ir t.t. Tokiu pačiu atstumu laikykitės nuo elektros sujungimo mazgų.

Jei turite ilgai dirbti prie kompiuterio, laikykite jį nuo savęs taip toli, kaip leidžia kabeliai. Jei įmanoma, rinkitės LCD, o ne CRT monitorius.

Jei turite Uninterruptible Power Supply – atminkite, kad elektromagnetinis spinduliavimas nuo jų yra daug didesnis nei skleidžiamas kompiuterio. Pabandykite padėti šiuos prietaisus bent 1,5 metrų atstumu nuo jūsų ir kitų žmonių.

Stenkitės vengti vietų, kuriose veikia belaidžiai įrenginiai: Wi-Fi, modemai ir belaidžiai telefonai, tačiau nepamirškite, kad žemo dažnio spinduliuotė kur kas pavojingesnė, pvz., radijo ir mikrobangų krosnelės skleidžiama spinduliuotė.

Elektromagnetinės spinduliuotės žala

Elektromagnetinės spinduliuotės poveikis pirmiausia pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pažeidimas pasireiškia galvos skausmais, miego sutrikimu, depresija ir nuovargiu.

Nuolat būnant elektromagnetinės spinduliuotės lauke gali būti pažeistos imuninė, endokrininė, reprodukcinė sistemos, galima susirgti lėtinėmis ligomis.

Apsaugokite save nuo elektromagnetinių laukų, sklindančių nuo elektros laidų. Tai labai sunku, jei šalia jų gyvenate. Deja, tenka pripažinti, kad daugelis žmonių dažniausiai dėl pigios žemės sugeba statyti vasarnamius šalia elektros bokštų.

Vis dėlto, apsauga yra įmanoma. Galima užsisakyti specialius apsauginius skydus pagamintus iš medžiagų, kurios apsaugo nuo elektromagnetinių laukų. Žinoma, jos nėra pigios, o juos gaminančių įmonių mūsų rinkoje beveik nėra.

Patarimai, kaip apsisaugoti

"Įspėtas – apsaugotas", todėl geriausias dalykas, kurį mes galime patarti šiuo atveju , tai laikytis saugaus atstumo nuo elektros energijos tiekimo linijų, priklausomai nuo kiekvieno maitinimo linijos įtampos.

 • SanPiN № 2971-84, kai įtampa 330 kV (sanitarinės apsaugos zonoje) reikia laikytis 20 metrų atstumo;
 • Jei saugaus atstumo įtampa yra 500 kV, reikia laikytis 30 metrų;
 • Jei 750 kV – 40 m.

Kaip nustatyti konkrečią maitinimo linijos įtampą? Ją galima apskaičiuoti pagal vielų skaičių arba izoliatoriaus grandinę, priklausomai nuo įtampos linijos numerio.

 • Jei elektros perdavimo liniją sudaro tik vienas laidas, įtampa yra mažesnė nei 330 kV.
 • Jei vielos dvi – 330 kV įtampą;
 • Trys – 500 kV;
 • Keturios – 750 kV;
 • Linija, kurioje yra 6-8 laidai, turi 1150 kV įtampą.

Mažos galios perdavimo linijos įtampa gali būti nustatoma pagal izoliatoriaus skaičius grandines:

 • 15 vnt. – 220 kV
 • 6-8 vnt. – 110 kV
 • 3-5 vnt. – 35 kV
 • 1 vnt. – 10 kV.


Dovilės Markevičiūtės nuotr.

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas