Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. balandžio 01 d.
Laikas 21:44:28

MĄSTYK ŽALIAI » Kaip iš panaudotos Tetra Pak pakuotės pagaminamas popierius?

2011-11-11

Lietuvoje atliekų rūšiavimo kultūra dar tik įsibėgėja, todėl būtina suprasti, jog rūšiuoti atliekas reikia pradėti šeimoje, nuo pat vaikystės, kaip ir kitus savaime suprantamus įgūdžius – valytis dantis arba eiti per gatvę degant žaliai šviesai. Atliekų rūšiavimas ir perdirbimas yra ne tik socialiniu požiūriu reikšminga veikla – tai taip pat rūpinimasis kitais žmonėmis ir gamta.

Būtina rūšiuoti ne tik panaudotą stiklo pakuotę, PET ir kitas medžiagas, bet ir Tetra Pak pakuotes, iš kurių po antrinio perdirbimo gaminami įvairūs gaminiai, pavyzdžiui, kartoninės pakuotės.

Tetra Pak, siekdama, kad visuomenė rūšiuotų pakuotes ir įsidėmėtų, jog sulčių, nektarų ir sulčių gėrimų pakuotes reikia atiduoti perdirbimui, spalio ir lapkričio mėnesius skelbia Žaliuoju rudeniu. Viena iš projekto dalių – interaktyvus atliekų rūšiavimo žaidimas – Tetra Pak sulčių pakuočių žaidimas (www.grynossultys.lt).

Iš ko pagaminta Tetra Pak pakuotė?

Reikia pabrėžti, jog Tetra Pak pakuotės savybės yra unikalios, todėl šiose pakuotėse supiltas sultis, nektarus ir įvairius kitus skysčius galima gabenti didelį atstumą ir produktai ilgai išliks švieži. Didžiąją Tetra Pak pakuotės dalį (apie 70 %) sudaro kartonas. Polietileno ir aliuminio folijos sluoksniai užtikrina pakuotės funkcionalumą ir laikomo skysčio saugumą.

Kartonas pakuotei suteikia stabilumo ir atsparumo, o polietilenas apsaugo kartoną nuo drėgmės. Be to, polietilenas panaudojamas kaip tvirtinamoji medžiaga, sujungianti visus pakuotės sluoksnius.

Aliuminio folija apsaugo pakuotės turinį nuo oro ir šviesos bei nuo aplinkinių kvapų, todėl produktas ilgiau išlieka šviežias. Taigi, pakuotė apsaugo produktą nuo neigiamo šviesos ir oro poveikio, oksidacijos, mikroorganizmų ir temperatūros kaitos.

Kaip rūšiuoti panaudotas Tetra Pak pakuotes?

Panaudotoms „Tetra Pak“ pakuotėms skirti geltonos spalvos atliekų rūšiavimo konteineriai.

Prieš išmetant patariama pakuotes suploti – taip jos užims mažiau vietos tiek namuose, tiek konteineriuose. Be to, taip daug patogiau pergabenti.

Atliekų rūšiavimas nėra tokia sudėtinga veikla, kokia gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tereikia vieną dieną pasiryžti ir pradėti rūšiuoti.

Kaip perdirbama Tetra Pak pakuotė?

Tetra Pak pakuotes Baltijos šalyse perdirba Lygatnės popieriaus fabrikas.

Perdirbimo procesas yra labai paprastas ir primena virtuvinio plaktuvo veikimo principą. Į didelę maišyklę su vandeniu įdedamos panaudotos Tetra Pak pakuotės. Malamas popierius skaidosi, prisigerdamas vandens, atsiskiria nuo polietileno ir aliuminio sluoksnių. Lygatnės popieriaus fabrikas iš gautos masės gamina kartoną. Iš jo galima pagaminti įvairius gaminius, pavyzdžiui, popierinius maišelius.

Kaip paruošti „Tetra Pak“ pakuotes būsimam perdirbimui?

Rūšiuojant atliekas namuose svarbiausia suploti panaudotas pakuotes. Jeigu planuojate pakuotes ilgesnį laiko tarpą laikyti namuose, patartina jas visiškai ištuštinti ir išplauti.

Tetra Pak sulčių pakuočių rinkimo žaidimo organizatoriai kviečia visas Lietuvos mokyklas dalyvauti: registruoti klases komandas tinklapyje www.grynossultys.lt bei rungtis dėl pagrindinio prizo – privataus grupės Kastaneda koncerto.


Ekodiena.lt

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas