Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. rugpjučio 10 d.
Laikas 10:53:31

Maistas » Kaip sumažinti laiko įtaką maisto produktams

2012-02-20

Maisto produktai laikymo metu neišvengiamai keičia savo savybes, nes juose vyksta biocheminiai, mikrobiologiniai, cheminiai ir fiziniai procesai. Šiuos procesus galima sulėtinti, keičiant laikymo sąlygas ir naudojant tinkamus laikymo būdus.

Labiausiai maisto produktų cheminę sudėtį ir kokybę veikia kvėpavimas. Kvėpavimas – oksidacijos procesas, vykstantis visuose gyvuose organizmuose, kai organinės medžiagos oksiduojasi, sudarydamos paprastesnius junginius, bei išskiria šilumą. Kvėpavimas vyksta vaisiuose, daržovėse, grūdinėse kultūrose, miltuose, kiaušiniuose. Kvėpavimo metu sunaudojamos organinės medžiagos, todėl mažėja produkto masė, produktas drėksta, šyla. Laikymo metu vaisiuose ir daržovėse skyla organinės rūgštys, todėl pasikeičia jų skonis, skyla vitaminai, pirmiausia vitaminas C. Kvėpavimas neigiamai veikia produkto gyvąjį audinį, pakeičia jo skonį.

Mikrobiologinių procesų – rūgimo, puvimo ir pelijimo – priežastis yra mikroorganizmų gyvybinė veikla, nes maisto produktai yra gera terpė jiems vystytis. Mikroorganizmai į maisto produktus patenka iš aplinkos juos gaminant, laikant ir transportuojant. Maisto produktų kenkėjai – vabzdžiai ir graužikai – ne tik naikina produktus, užteršia juos išskyromis, bet ir perneša mikroorganizmus. Rūgimas – angliavandenių ir kitų junginių skilimo reakcijos, kurių metu iš angliavandenių susidaro etanolis, pieno, acto, sviesto ir kitos rūgštys.

Pelėjimas – tai procesas, kai ant produktų vystosi įvairūs pelėsių grybeliai, susidaro pūkų pavidalo ar aksomiškas apnašas. Apipelėję produktai gauna pelėsių skonį ir kvapą. Dėl pelėsių poveikio susidaro toksiškos medžiagos.

Pokyčius maisto produktuose sukeliantys veiksniai yra aplinkos oro temperatūra, drėgmė, oro sudėtis, šviesa. Laikomiems produktams turi būti sudaryta optimali temperatūra. Labai svarbu, kad tuomet temperatūra būtų pastovi, nes, jai svyruojant, aktyvėja biocheminiai ir cheminiai procesai, produktas gali sudrėkti ir jame gali pradėti vystytis mikroorganizmai. Maisto produktams laikyti turi būti sudaroma optimali oro apykaita (ventiliacija). Šviesa skatina maisto produktų gyvybinius procesus, todėl kai kuriuos produktus reikia laikyti tamsioje patalpoje (daržovės, vaisiai, mėsa, žuvis, riebalai). Vienoje patalpoje negalima laikyti maisto produktų, kurie turi būti laikomi skirtingomis sąlygomis.

Geriausia daržoves, vaisius bei kitus maisto produktus laikyti tame pačiame ūkyje, kuriame jie užauginti, nes juos transportuojant atsiranda maisto produktų pažeidimų, kurie paspartina maisto gedimo procesus. Maisto produktai išsaugo geriausias savybes, jei jie pasiekia vartotoją tiesiai iš saugojimo vietos ir vartojami nedelsiant.

Norint, kad morkos, raudonieji burokėliai ir ropės ilgiau išliktų švieži, šias daržoves rekomenduojama sudėti į dėžes, sluoksniais užberti smėliu ir laikyti rūsyje.
Bulves patariama laikyti sausoje, vėsioje, tamsioje patalpoje, geriausia – rūsyje. Į dėžes subertas bulves galima uždengti šiaudais. Moliūgus kelis mėnesius galima išlaikyti vėsiame rūsyje, juos uždengus šiaudais. Svogūnus patariama laikyti sausoje patalpoje, svogūnų galvas galima suberti į dėžes maždaug 30 cm storio sluoksniu arba laikyti pakabintus, supintus į nedideles kasas.

Per žiemą obuoliai gerai išsilaiko sudėti į dėžes ir užberti medžio pjuvenomis. Obuolių negalima kartu laikyti su stiprų kvapą skleidžiančiais produktais (svogūnais, česnakais, bulvėmis, salierais), nes vaisiai sugeria šių daržovių kvapą ir pakeičia skonį. Obuolius rekomenduojama laikyti iki 90 proc. drėgnumo patalpose ir palaikyti 0oC temperatūrą. Esant žemesniam oro drėgnumui, obuoliai vysta.

Pradėjusių gesti maisto produktų nepatariama vartoti, nes tai gali sukelti apsinuodijimą. Pelėsio ar puvinio pašalinimas neatstato maistinės produkto vertės ir neapsaugo nuo galimo apsinuodijimo toksiškomis medžiagomis. Sveikiausia valgyti kuo šviežesnius ir kuo mažiau apdorotus maisto produktus. Patartina paruošti tiek maisto, kiek suvartosite vienu kartu, nes paruošto maisto laikymas, pakartotinas šildymas kenkia maisto kokybei ir gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai.
Mokslininkai ieško pramonei kuo efektyvesnių maisto produktų saugojimo būdų, leidžiančių išlaikyti jų kokybę.

Vienas iš jų yra liofilizacija – kai kietas kūnas pereina į dujinę fazę, aplenkdamas skystos fazės periodą. Kitaip sakant, džiovinant vaisius ar uogas liofilizacijos (sublimacijos) būdu vaisiai ar uogos yra užšaldomi ir didelėje vakuuminėje erdvėje, nesant oro, šaltyje yra džiovinami. Taip džiovinant vaisiuose ar uogose esantis vanduo ledo pavidalu išgaruoja neatšildamas ir pereina į garų fazę, nepavirsdamas į vandenį. Šitaip apdorojant maisto produktus praktiškai išlaikoma iki 100 proc. produkto maistinės vertės. Šią džiovinimo technologiją galima taikyti beveik visiems produktams, turintiems vandens.


Susiję straipsniai


Kiti komentarai

VYGIS — 2012-03-06 16:08

na pamirsot paminet ekologiska buda tai yra ozona!!

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas