*/ ?>
Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2022 m. sausio 19 d.
Laikas 21:12:10

BŪK SĄMONINGAS » Kalėdų eglutė: tarp natūralumo ir plastiko (foto)

2011-12-08

Ruošimasis Kalėdoms turbūt vienas maloniausių ir daugiausia dėmesio reikaujantis įvykis. Turime pasirūpinti dovanomis mylimiems žmonėms, sveikinimais draugams, giminių lankymu ir žinoma nepamiršti papuošti namus. Prisiminus visas jau vykusias Kalėdas, mintyse sukasi svarbiausias atributas – eglutė. Ji tampa traukos centru, aplink kurį visi renkamės: mieste, mokykloje, šeimos rate.

O prieš puošiant šią grožybę, diskusijų klausimu tampa – natūrali ar dirbtinė? Vienų teigimu, negali būti "gyvų" Kalėdų be gyvos eglutės. Kiti garsiai prieštaraus ir sakys, kad eglučių kirtimas – tai aplinkos žalojimas. Ir visgi, kuris variantas yra geriausias? Kaip pasirinkti, kad ir Kalėdos išliktų gyvos, ir miškas nebūtų nuskriaustas?

Natūralumu kvepiančios Kalėdos

Gyvųjų eglučių gerbėjai pabrėžia, kad tik natūralus medis gali atnešti į namus tikrąją švenčių dvasią. Juk parsinešęs į namus žaliaskarę, gali užuosti, kaip ji kvepia, parodyti vaikams, kokie smulkūs yra Kalėdinio medelio spygliai. Dar prieš kelis dešimtmečius Lietuvoje nebuvo eglučių auginimo plantacijų, tada visuomenėje prigijo nuomonė, kad gyvas Kalėdinis medis namuose lygu praretintam miškui.

Nukirstos eglutės į prekyvietes atvežamos iš specialių medelynų. Vidutinei 1,5 – 2 metrų eglutei užaugti prireikia 10-ies metų. Įsigiję eglutę iš specializuoto medelyno, išliksite draugiški gamtai ir niekam nepridarysite žalos. Tačiau pasitaiko ir "brakonieriškų" kirtimų, kuomet pavieniai žmonės iškerta eglutes miškų pakraščiuose ir paskui jomis prekiauja, o kiti tiesiog apsilanko miške sutemus ir nusikerta eglutę ir parsigabena į namus.

Kasmet matome vis populiarėjančią tendenciją, kuomet žmonės perka Kalėdines eglutes vazonuose. Tai tikrai neblogas būdas pasirūpinti gamta. Praėjus šventėms medelį nupuošiame, o atšilus orams galime pasisodinti kieme ar sode ir taip turėti šaunią kasmetinę Kalėdinės eglutės persodinimo tradiciją. Perkant eglutę vazone, turėtumėte atkreipti dėmesį, kad ji nebūtų didesnė nei pusantro metro, kadangi didesnė eglutė dėl erdvės trukūmo šaknims, gali greitai nuvysti. Tiesa, turėsite pasirūpinti, kad per žiemą žalioji nenuvystų – nupuošus geriausia tokią eglutę laikyti vėsesnėje bei drėgnesnėje vietoje – koridoriuje ar verandoje.

Natūralios eglutės spygliai gan greitai džiūna, todėl kabindami ant jos girliandas, atkreipkite dėmesį, kad jos būtų techniškai tvarkingos, priešingu atveju galite sukelti gaisrą. Jei turite mažų vaikų, būkite atsargūs, kad mažyliai neprisivalgytų spyglių.

Plastikinės šventės

Plastikinę eglutę žmonės dažnai renkasi dėl patogumo. Nereikia kiekvienais metais mokėti pinigų, ieškoti naujo tinkamo medelio. Praėjus šventėms dirbtinį medelį sulankstome, sudedame atgal į dėžutę ir nebereikia rūpintis jo išvežimu.

Tačiau, jei stengiatės prisidėti prie gamtos tausojimo ir manote, kad 10 metų puošdami plastikinę eglutę, pasirūpinsite kitų medžių išlikimu, turėsime jus nuvilti.

Plastikas – viena didžiausių pasaulio taršos problemų. Jis gali pergyventi ne tik mus, bet ir mūsų vaikus ir anūkus. Išmestas plastikas, veikiamas saulės, išskiria tam tikras chemines medžiagas, kurios, patekusios į gruntinius vandenis, kelia grėsmę gyvybei. Gamybos procese naudojama daug toksiškų cheminių elementų, kurie kenkia mūsų ir gaminančių žmonių sveikatai. Plastikiniai medeliai transportuojami daugybę kilometrų. Taip į orą iš transporto priemonių patenka didžiuliai kiekiai anglies dvideginio.

Skirtingos plastiko rūšys organizmą veikia skirtingai, todėl prieš pirkdami plastikinę eglutę, pasidomėkite iš kokio ji plastiko, ar sudėtyje nėra komponentų, galinčių pakenkti jūsų ir vaikų sveikatai.

Unikaliaus medelio kūrimas

Perdirbtų eglučių tendencija šiais metais ypač ryškiai sužibėjo Kaune. Čia 3 metrų aukščio eglei sukurti panaudota per 32 tūkst. plastikinių, smaragdo spalvos butelių. Kauno gyventojai pasakoja, kad sužinoję, jog miestą šiemet puoš eglutė iš plastiko butelių, ne itin apsidžiaugė, tačiau rezultatas pranoko net ir pesimistų lūkesčius.

Jei norite ir savo namuose susikurti originalią eglutę, galite panaudoti plastiko, stiklo butelius, skardines, įvairias girliandas, pakabas ar kartoną. Suformuoti norimą eglutę galite pasitelkę į pagalbą eglišakius.

Būkite unikalūs ir nepakartojami – kurkite savo Kalėdų stebuklą!Susiję straipsniai


Kiti komentarai

calsbergas — 2011-12-08 13:32

ne taip sunku cia butu ir paciam ta egle pasidaryti is alaus buteliu 😀

Skarotoji — 2011-12-08 12:18

Aš už unikalią Kalėdų eglutę :) Kiekvieno namuose vis kitokia, savo išmone kaimynai gali varžytis. Kokia graži idėja, net susimąsčius apie tai nebuvau !!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas