Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. liepos 04 d.
Laikas 11:48:57

Aktualijos » Kas būtų, jei turėtume mokėti už maisto atliekas?

2012-01-10

JAV iššvaistoma apie 40 procentų maisto. Ar šis skaičius sumažėtų, jei būtume priversti mokėti už kiekvieną išmesto maisto gramą? Leonas Kaye, earth911.com žurnalistas, atsakymo į šį klausimą išvyko ieškoti į Pietų Korėją, kur maisto švaistymas jau netrukus reikš, jog teks tuštinti savo piniginę.

Pietų Korėjoje ketinama įgyvendinti agresyvią atliekų valdymo sistemą, pagal kurią įmonės ir gyventojai priklausomai nuo išmestų atliekų kiekio bus baudžiami nustatyta bauda.

Skaičiavimai rodo, kad Jungtinėse Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje yra išmetama net 40 procentų maisto. Priežastys visokiausios: didelės maisto porcijos restoranuose, reglamentai, apsunkinantys mažmenininkų norą atiduoti šviežią maistą labdaros įstaigoms, painios „parduoti iki“ arba „geriausias iki“ datos, kurios lemia, jog nemažai maisto iš lentynų keliauja į šiukšlių dėžes. Ši problema aktuali ir tose šalyse, kuriose yra aukštas gyvenimo lygis.

Bendras Pietų Korėjos maisto atliekų rodiklis yra panašus į JAV ir Jungtinės Karalystės. Pietų Korėjos maisto gerbėjų patiekalai nuo Kim Chee, stiklo makaronų iki šviežių žalumynų – ką jau kalbėti apie didelius galbi ir bulgogi mėsos patiekalų likučius – yra nemažas galvos skausmas.

Apskritai P. Korėjoje vykdoma veiksminga atliekų skirstymo sistema. Gyventojai ir įmonės privalo nusipirkti lengvai prieinamus specialiai paženklintus šiukšlių maišus. Kuo mažiau išmetama, tuo mažiau išleidžiama. Nepaisant to P. Korėjoje maisto atliekų kiekis žymiai padidėjo, nes šalis išgyveno ilgalaikį ekonominio augimo laikotarpį, todėl vyriausybė ėmėsi daug griežtesnių priemonių.

Per 2012 m. 50 mln. korėjiečių per dieną išmes iki 170 000 tonų maisto atliekų: vienas asmuo apie 350 g per dieną. Išlaidos didelės: Pietų Korėjos vyriausybė apskaičiavo, kad metinis ekonomikos nuostolis viršija 1,5 mlrd. JAV dolerių (daugiau nei 4 mlrd. litų). Vien tik maisto atliekų šalinimo išlaidos per metus viršija 600 milijonų JAV dolerių, ir šis skaičius nuolat auga. Daug metų maisto atliekomis rūpinosi nuotekų valymo įmonės, kurios apdirbtas atliekas pilko skysčio pavidalu išpildavo į jūrą.

Žiniasklaida jau seniai ragino tautiečius būti labiau sąmoningais rūšiuojant ir atsikratant atliekomis, nes šalis neturi daug vietos sąvartynams įrengti. Pietų Korėjos vyriausybė nusprendė imtis drastiškų priemonių ir šiek tiek daugiau nei per metus ne mažiau kaip 20 procentų sumažinti maisto atliekų kiekį.

„SK Telecom“, didžiausias P. Korėjos belaidžio interneto paslaugų teikėjas, sukūrė maisto atliekų konteinerius su įranga, sveriančia maisto atliekas kone gramo tikslumu. Naudojant radijo dažnių identifikavimo (RFID) technologiją konteinerių įrenginys apskaičiuos mokestį už atliekas, kuris vėliau bus nurašytas nuo vartotojo viešojo transporto kortelės sąskaitos arba bus nuskaitomas nuo kreditinės kortelės.

RFID pristatyme Seule demonstruotas atliekų surinkimo procesas yra gana paprastas. Vartotojas prideda savo kortelę prie konteinerio kortelių skaitytuvo, jo dangtis atsidaro ir leidžia vartotojui išmesti atliekas. Po to dangtis užsidaro, pasveria maisto atliekas ir nedelsiant informuoja vartotoją apie bendrą svorį ir mokestį už atliekas. Atsakomybė už maisto atliekų surinkimą, transportavimą ir šalinimą teks įmonei, su kuria bus sudaroma atliekų tvarkymo sutartis.

Šis maisto atliekų tvarkymo būdas rodo, kaip stipriai korėjiečiai įsitraukė į aplinkos apsaugos procesą. Skirtingoms atliekoms P. Korėjos gyventojai privalo pirkti keturių rūšių šiukšlių maišus; be to, kaimynai stebi vieni kitus, kad būtų laikomasi atliekų rūšiavimo taisyklių.

Korėjiečių išradimas gali atverti puikią nišą ekologiškos technologijos eksportui. Šie RFID atliekų konteineriai simbolizuoja teigiamus Tolimuosiuose Rytuose vykstančius pokyčius.


Vertė Justė Gusevaitė-Grižė | „EKO redakcija“

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Jonas — 2013-06-25 17:40

Dekoju uz informacija

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas