Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2018 m. gruodžio 15 d.
Laikas 10:19:33

Maistas » Kas pakeitė amerikiečių mitybos įpročius? (foto)

2011-02-07

Pagrindinės valgymo proceso dalys – sukramtyti, praryti ir virškinti – išlikusios nuo amžių amžinųjų, tačiau žmogaus mitybos įpročiai per paskutinį šimtmetį smarkiai keitėsi: pakito ir maisto produktai, ir maisto paieškos būdai.

Norėdamas atrasti kaitos priežastis, žurnalas „Newsweek“, remdamasis receptų knygos autore Barbara „B“ Smith ir restorano šefu Michelu Nischanu, aprašė ir iliustravo, kaip amerikiečiai nuo virėjos Džulios Child legendinės knygos perėjo prie allrecipes.com. Dalis jų, nepanegiama, puikiai tinka ir mums.

Remiantis virtuvės meistrų išmintimi, „Newsweek“ pateikia sąrašą dalykų, keitusių Junginių Amerikos Valstijų (JAV) valgymo įpročius.

Imigracija

Italai atvežė pastos, japonai – sušį, o meksikiečiai pavaišino tacu. Turtinga Amerikos migracijos ir imigracijos istorija JAV tapo vienu didžiausių kulinarinės eklektikos židinių pasaulyje. Didžiausi miestai gali pasiūlyti viso pasaulio virtuvės patiekalų. Tai, anot „Newsweek“, tapo viena priežasčių, kodėl geriausi JAV šefai turi itin subtilų, gerai išlavintą skonį.

Mikrobangų krosnelės

Kai „Raytheon“ viename Bostono restoranų pristatė pirmąją mikrobangų krosnelę (1947 m.), ji buvo maždaug 2 metrų aukščio ir svėrė apie 340 kilogramų, o kainavo apie 1 tūkst. dolerių. Technologija, pasirodė, atsiperka, nes prietaisas gerai ir greitai pašildo maistą, tad, nepraėjus porai metų, kompanija jau pardavinėjo paprastiems vartotojams skirtus mikrobangų krosnelių modelius. Deja, šie buvo brangūs, vartotojai skundėsi jų dydžiu, energijos sąnaudomis, tad krosnelių paklausa iki 1960 m. buvo itin maža.

Tačiau tuo pat metu sparčiai plito maisto pusfabrikačiai – mikrobangų krosnelės prisijungė prie tos bangos ir išliko. O visai neseniai, pradėjus skelbti, kad krosnelės tinkamos šildyti ir sveikam maistui, jų rinka atgijo. Bent jau Jungtinėse Valstijose.

Džulia Child

Metų metus kulinarinių knygų autoriai buvo pripratę manyti, jog amerikiečiams visiškai neįdomu, kaip paruošti įmantrų užsienio virtuvės patiekalą. Džulia Child visiškai paneigė šį stereotipą, išleisdama knygą „Įvaldant prancūziškos virtuvės meną“ (angl. „Mastering the Art of French Cooking“). Tik išleidusi knygą, Dž. Child tapo nacionalinio garso įžymybe, nes ir Amerikos šefams, ir namų šeimininkėms atvėrė duris į prancūzišką virtuvę.

„Džulia Child demistifikavo prancūzišką virtuvę. Ji atėjo į mūsų namus ir parodė mums, kad prancūzų virtuvės patiekalų gaminimas yra linksmas, paprastas ir kiekvienam įmanomas užsiėmimas“, – sakė Smithsoniano muziejaus direktorius Marcas Pachteris. Šiame muziejuje atkurta virtuvė-studija, kurioje garsioji šefė filmavo savo laidas.

Greitasis maistas

Greitojo maisto tinklai, tokie kaip „McDdonald‘s“, „Wendy‘s“ ar „Burger King“, JAV tapo pagrindinėmis lankymosi vietomis alkaniesiems ir skubantiesiems.

Deja, paaiškėjo, jog šis riebus, daug kalorijų turintis maistas kai kuriems žmonėms yra neišvengiamas: tyrimai parodė, jog neturtinguose priemiesčiuose gyvenantys neturi galimybių nusipirkti šviežių ir sveikų maisto produktų, o greitojo maisto restoranų galima rasti beveik ant kiekvieno kampo.

Maisto tinklas

JAV laidą „Maisto tinklas“, pradėtą transliuoti 1993 m., dabar žiūri apie 90 mln. namų ūkių. Kas nors žiūri laidą ir sprendžia, jog norėtų būti panašesnis į vieną, ar į kitą virtuvės šefą, į vieną ar kitą garsenybę. O kai virtuvės šefai užšoka „ant bangos“, sulaukia populiarumo, pasirodymų eteryje jau nebepakanka: pradedamos leisti knygos, produktai ir t.t.

Pirmosios JAV vyriausybės sudaryta maisto piramidė

JAV vyriausybė jau beveik šimtmetį stengiasi dėl savo piliečių – bando jiems įteigti, jog gerai ir sveikai maitintis yra naudinga. 1916 m. JAV Žemės ūkio departamentas paskelbė pirmąsias mitybos gaires, pavadintas „Maistas mažiems vaikams“. 1943 m. ši institucija padalijo maistą į septynias grupes, kurios 1970 m. pakeistos penkiomis. Tačiau piramidė nesulaukė didelio susidomėjimo tol, kol tas pats departamentas nesugalvojo jos pavaizduoti grafiškai. Tada maisto rūšis ir rekomenduojamus jų kiekius vaizduojanti lentelė atsirado visose šalies mokyklose, kabojo beveik kiekvienoje klasėje. Taip milijonai vaikų įsiminė pagrindines maisto rūšis.

Maisto ekspertai daug ginčijosi dėl piramidės nuopelnų, tačiau nepaneigiama: dalis tautos tik dėl jos susimąstė, ar sveikai jie maitinasi. 2005 m. piramidė atnaujinta, dabar jai net interneto svetainė skirta.

Nutukimas

JAV statistika rodo, jog 68 proc. suaugusiųjų turi antsvorio arba yra nutukę. Šie duomenys, tikimasi, privers susimąstyti amerikiečius apie tai, ką jie deda į burną.

Didžioji depresija

Sunkmečio metu atsirado naujų taupių vartotojų, kurie atsisako prabangaus maisto ir pirmenybę teikia mokesčių mokėjimui. Tačiau tai nėra blogai. M. Nishanas tvirtino, kad jo restoranas Konektikuto valstijoje išsilaikė vien jo taupių ir sumanių vartotojų dėka. Šie vartotojai ieškojo geros kokybės, pigesnio, natūralaus maisto, ir norėjo paremti ne tik virtuvės šefą, bet ir vietinius ūkininkus, tiekusius ingredientų.

Internetas

Internete galima atrasti daug receptų, taip pat restoranų sąrašus, lengva sužinoti informaciją apie maistą, jo vertę, kaloringumą. Vartotojai dabar valdo daug daugiau informacijos.

Pamišimas dėl ekologijos

Ar ekologiškas maistas išties sveikesnis nei genetiškai modifikuotas, ar visa tai tik akių dūmimas? Besistengiantieji atsakyti į šį klausimą, tarpusavyje kovoja daugelį metų, ir abi pusės pateikia savų argumentų, aišku, pagrįstų moksliniais įrodymais. Kad ir koks atsakymas būtų, organinio ir ekologiško maisto, gėrimų pramonės pajamos nuo 1990 m. iki 2009 m. išaugo iki 25 kartus. Daugiau nei 10 proc. visos parduodamos produkcijos yra ekologiška. Ir net jei dvi kovojančios pusės kompromiso neras, aišku viena – tai, kas turi etiketę su užrašu „ekologiška“, masina žmonių akis ir lengviau atveria pinigines.


Parengta pagal „Newsweek“

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

nutukelis — 2011-02-08 20:41

68% nutuke! Greitai ir pas mus tas pats bus.

Taco — 2011-02-07 23:01

daug daug maisto :)

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas