Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. rugsėjo 28 d.
Laikas 04:44:46

EKOVAIKYSTĖ » Kūdikių treniruotės vandenyje

2014-09-10

vaikutis

Tęsiame gydytojo-akušerio, Nėščiųjų sveikatos mokyklos vadovo Romualdo Šemetos medžiagos publikavimą apie kūdikių fizinį ir intelektualinį lavinimą.

Gyvenime daug atradimų įvyksta atsitiktinai. Matomai tai įvyko ir su vaikų plaukimu, kuris nuo senovės egzistavo pas žmones, gyvenančius arti vandens. Tačiau tai, ką mes vadiname šiuolaikiniu vaikų plaukimu, buvo pradėta K. Timmermans 1939 metais Australijoje atsitiktinumo dėka. Karštomis vasaros dienomis gydytojas jai patarė paimti vaiką su savimi į baseiną. K.Timmermans pastebėjo, kad vaikas vandenyje tiesiog pražysta. Tai paskatino ją parašyti knygą, kuri tapo pasaulyje žinomu vadovėliu apie vaikų plaukiojimą. Savo praktikoje naudojame būtent šios knygos autorės siūlomą metodiką.

Mes gimstame jau mokėdami plaukti. Tačiau tėvai šmoko mažylius bijoti vandens, teigdami, kad vanduo yra pavojingas. O toliau, vaikui augant, tėvai deda pastangas, kad išmokytų vaiką plaukti. Ir čia vaikui iškyla pirma didelė užduotis – įveikti vandens baimę, kurią patys tėvai jam įdiegė nuo mažens.

Kūdikis gimdamas patiria stresą dėl staigaus temperatūros pasikeitimo ir vadinamojo „gravitacinio smūgio“, staigiai išeinant iš sąlyginės nesvarumo būsenos į Žemės traukos jėgos lauką. Todėl pagal žinomo prancūzų akušerio-ginekologo Frederiko Laboije švelnaus elgesio su kūdikiu gimdymo metodiką, mažylis iškart po gimimo rekomenduojamas paguldyti į šilto vandens vonelę. Tokiu būdu, jis mažiau patiria streso dėl didelio temperatūros skirtumo tarp įsčių bei išorės ir Žemės traukos jėgos. Anksčiau taip buvo elgiamasi ir pas mus. Vaikas tuoj pat atsipalaiduodavo, netgi nustodavo verkti. Gaila, kad mes pamiršome ir dabar ignoruojame šią vaikui prasmingą susitikimo su išoriniu pasauliu taktiką. Šiuo metu didelė dalis vaikų patiria psichologinę gimdymo traumą, tinkamai neįvertinant staigių sąlygų pasikeitimo gimdymo metu.

Devynis mėnesius kūdikis išgyvenęs vandenyje, gimdymo metu staiga tampa sausumos gyventoju. Po judraus gyvenimo įsčių vandenyse, jis tampa būtybe, negalinčia savarankiškai judėti žeme, jo judesiai riboti. Tačiau visa tai jis gali prisiminti ir vėl įgyti judrumą bei lengvumą vandens treniruotėse.

Anksti po gimdymo pradėtos vandens treniruotės sušvelnina kūdikio gimimo stresą, pagreitina adaptavimąsi naujose gyvenimo sąlygose. Treniruotės vandenyje kūdikiams turi stiprų psichinį poveikį. Nustatyta, kad pirmos reakcijos vandenyje turi tiesioginį tarpusavio ryšį su nėštumu ir gimdymu, todėl užsiėmimai vandenyje sušvelnina mažylio psichinę gimimo traumą. Šiuolaikinės perinatalinės psichologijos žinios apie pasąmonėje glūdinčius nėštumo laikotarpio bei gimdymo proceso prisiminimus, leidžia tvirtinti, kad jie vėliau yra įvairių žmogaus kompleksų šaltinis. Būtent ankstyvos vandens treniruotės padeda jų atsikratyti. Pastebėta, kad neišnešiotus mažylius patalpinus į vandens aplinką, greičiau jiems pavyksta pasiekti reikiamą svorį.

Vandenyje kūnas yra penkis kartus lengvesnis nei sausumoje, buvimas vandenyje kūdikiui sudaro sąlygas lengvai atlikti įvairius judesius, kurie sausumoje jam būtų sunkūs ar neįmanomi. Tai teigiamai veikia jo fizinį ir psichinį vystymąsi.

Po gimimo kūdikiai nuostabiai nardo. Mūsų šimtai šeimų tuo įsitikino. Tai ne koks atrakcionas, kaip kam gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tai puiki vaikų skendimų profilaktikos priemonė. Kūdikio nardinimas pagal tam tikrą metodiką sukuria saikingos hipoksijos režimą ir sąlygas organizmo atsparumui hipoksijos režimams treniruoti. Saikinga hipoksija stiprina sveikatą, dažnai yra gydomasis faktorius nuo eilės ligų. Literatūros duomenimis, jei po gimimo pradėti vaiką nardyti, jis vėliau po vandeniu gali užlaikyti kvėpavimą net 1,5 – 2 minutes. Galima tik įsivaizduoti, kokios tai puikios galimybės išgelbėti skęstantį vaiką.

Mes turime vaizdajuostėje užfiksavę, kaip vienas mūsų septynių mėnesių amžiaus mažylis vienu įkvėpimu baseine praneria 12 metrų. Vaikų nardymo treniruotės neturi tikslo siekti nėrimo po vandeniu rekordų. Mūsų tikslas pratinti vaiką prie vandens, kad jis jo nebijotų, kad jis su vandeniu susidraugautų. Kūdikiui draugystė su vandeniu – tai faktorius, turintis įtakos jo mąstymo formavimuisi, žingsnis į suartėjimą su Gamta. O kai nebijos vandens vėliau greitai jis išmoks ir plaukti, tuo labiau, kad po gimimo jis jau sugeba plaukti „šuniuku“.

Pasiruošimo gimdymui užsiėmimų metu mes jauniems tėveliams parodome švedų vaizdajuostę apie vaikų užsiėmimus vandenyje, kur moksliniais tyrimais pagrindžiama metodika. Tėvai akivaizdžiai pamato, kaip vaikas maloniai jaučiasi vandenyje, kaip ramiai reaguoja į visus atliekamus veiksmus. Vėliau po gimdymo, tėvams jau su jų mažyliu būtinai kelis kartus parodome, kaip atliekami visi veiksmai, mūsų kontrolėje jie patys pabando tai pakartoti. Savistoviai tai pradėti mes nerekomenduojame.

Treniruočių vandenyje etapai

Geriausias laikas pradėti kūdikio treniruotes vandenyje yra iki vieno mėnesio amžiaus. Mūsų stebėjimai parodė, kad tuo metu yra mažiausiai kūdikio emocinių reakcijų į siūlomus pratimus. Nežiūrint, kad po vandeniu jie labai gerai sulaiko kvėpavimą, kartais pradžioje išreiškia neigiamas reakcijas. Priežastis dažniausiai yra ne tiek vaiko, kiek tėvų baimė ir nepasitikėjimas savo veiksmais. Ši pasireiškianti vandens baimė yra būdinga tik sausumos gyvūnams. Todėl ją reikia psichologiškai įveikti, nors tai kartais nepavyksta ir suaugusiems. Tad tėvų uždavinys – pedagogiškai, be įtampos padėti kūdikiui įveikti šį stresą.

Treniruočių seka nuosekliai pateikiama etapais. Kiekvieno etapo trukmė priklauso ir nuo to, kaip kūdikis įpranta atlikti jam siūloma programą, ir nuo to, kiek tėvai žino ir nori, kaip elgtis su vaiku vandenyje. Kartais pradiniai etapai reikalingi ne tiek kūdikiui, kiek tėvams, kad jie įgytų daugiau pasitikėjimo, kaip elgtis su kūdikiu ir išmoktų geriau jausti jo būseną.

I etapas

Pradžioje vaikas pratinamas prie vandens vonioje, t.y. prie mažesnės vandens erdvės. Pradinė vandens temperatūra – 37 laipsniai. Grūdinimo tikslais, kas mėnesį temperatūrą rekomenduojame mažinti vienu laipsniu. Kai vaikas vonioje pripranta prie vandens, maždaug po dviejų mėnesių galima eiti su juo į baseiną. Atėjus į baseiną, pradžioje rekomenduojama neskubėti su vaiku eiti į vandenį, supažindinti jį su didesne vandens erdve.

Mūsų daugiametė praktika parodė, kad galima su vaiku atlikti treniruotes vandenyje ir iki 5-6 mėnesių, tačiau po to, vaikas pradeda priešintis, jam mažai erdvės, jis nori labiau atsiskleisti, pageidauja didesnio laisvumo, kurį suteikia baseinas.

Tai visiškai nesudėtingas užsiėmimas, tačiau tėvams reikia mokėti, kaip laikyti mažylį. Paprastai, vakarinės dinaminės gimnastikos pratimus ir maudymą rekomenduojame atlikti tėčiams (juk jis visą dieną nesimatė su savo mažyliu, todėl abu pasiilgo vienas kito), šie pratimai labai lengvai įsisavinami. Iš kitos pusės, kai kurios moterys bijo vandens, todėl joms nepatartina vykdyti kūdikio treniruotes vandenyje, nes vaikas būna neramus. Tėvai turi būti pasiruošę tokiems užsiėmimams su savo vaiku, mėgti ir vertinti vandenį. Vanduo, kaip ir bet kuri gamtos stichija, reikalauja pagarbos, būtina su juo susigyventi, jį priimti.

Pradžioje kūdikis pratinasi būti vandenyje, o tėvai mokosi pagrindinius prilaikymo būdus, laisvai manipuliuoti kūdikio kūnu vandenyje, vienaip ar kitaip jį prilaikant ir atliekant kai kuriuos nesudėtingus pratimus. Pradiniai kūdikio pratimai vandenyje labai paprasti, tėvai pamatę kaip tai atliekama, greitai juos įsisavina. Šiame etape būtina atlikti visus veiksmus be staigių judesių, kurie gali išgąsdinti kūdikį ir jį atbaidyti nuo vandens.

Kartais, jeigu mažylis vandens labai bijo, nors tai mūsų pastebėjimais būna retai, mama gali atsisėsti į vonią kartu su kūdikiu ir maitinti jį krūtimi, virš vandens palikdama tik jo galvą. Įgavę pasitikėjimo kaip tinkamai elgtis su vaiku vandenyje ir įsitikinę, kad vandenyje jis jaučiasi ramiai, galima pereiti į antrą etapą

II etapas

Šio etapo uždavinys – sužadinti ir įtvirtinti įgimtą kvėpavimo sulaikymo refleksą, prailginti sulaikymo trukmę, išmokti jausti kūdikio kvėpavimo fazes. Mažylis pratinamas sulaikyti kvėpavimą, kai ranka užpilame vandens jam ant galvos ir veido. Kai ant jo veido patenka vanduo, jis refleksiškai sulaiko kvėpavimą. Mes šį pratimą vaikui garsiai įvardijame, kaip „lyja lietutis“. Įsitikinę, kad mažylis ramiai jaučiasi, šiuos apipylimus ranka galima pakeisti dušu. Kūdikiai gana palankiai reaguoja į šį pratimą.

Kai kūdikis įpranta ramiai sulaikyti kvėpavimą, galima pereiti prie kito etapo.

III etapas

Šiame etape pratiname mažylį panardinti po vandeniu be išankstinio apipylimo. Šis panardinimas paprastai būna visiškai trumpas, tęsiasi kelias sekundes ir kūdikio praktiškai nepastebimas. Panardinimų skaičius priklauso nuo mažylio nuotaikos: kartais gali nardyti, atrodo, be skaičiaus, o kartais užtenka tik poros panardinimų. Bet, kaip taisyklė, kūdikis pakartotinai nardinamas tada, kaip pilnai atsistato jo kvėpavimas.

Ar yra šis veiksmas pavojingas vaikui? Daugiamečiai stebėjimai parodė, kad tai nėra jokio pavojaus, jeigu teisingai su vaiku elgtis. Kaip žinome, gimęs mažylis turi daug Gamtos jam duotų įgimtų refleksų tam, kad jis lengviau galėtų prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Jei šiuos refleksus po gimimo neskatinti, jie 3-4 mėnesių amžiuje išnyksta. Taip rašo šiuolaikiniai medicinos vadovėliai.

Visiems žinoma, kad pas naujagimius iki 6 mėnesių egzistuoja įgimtas kvėpavimo sulaikymo refleksas, kuris apsaugo vandens patekimą į kvėpavimo takus. Tai reiškia, kad mažylis, jausdamas vandenį prie nosies ar burnos, instinktyviai sulaiko kvėpavimą. Kadangi vandens treniruotės su kūdikiu prasideda 2-3- čią savaitę po gimimo, nardydami vaiką, mes šį refleksą išlaikom visam gyvenimui. Atlikti tyrimai parodė, kad šis refleksas išnyksta, jei jo neišlaikyti.

Užsiėmimai vandenyje nieko bendro neturi su varžybomis. Efektas tame, kad jis skatina vaiko emocinį suvokimą, tuo pat metu suteikia jam unikalų judesių laisvumą. Tai labai svarbu mažyliui. Ir, pagaliau, tai yra tas nepakartojamas mažylio žaidimas, kurį išgyvena mažylis. Matomai, tai ir yra vaikui svarbiausia.

Treniruotės vandenyje nuo pat kūdikio gimimo suteikia jam daug džiaugsmo, o tėvams atveria naujas bendravimo su juo galimybes. Treniruotės vandenyje tampriai siejasi su mažylio grūdinimu, kuris yra labai svarbi peršalimo ligų profilaktikos priemonė.

Gyd. R.Šemeta

Keletas nuorodų internete, kurios gali sukelti smalsumą:)

https://www.youtube.com/watch?v=cy1ym8NxdyI

https://www.youtube.com/watch?v=qS5uBOWV5jM
1 mėn. kūdikis mokomas plaukti: https://www.youtube.com/watch?v=Wa7LPP2eWNw


www.sveikuoliai.lt

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas