Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. liepos 04 d.
Laikas 12:14:38

EKOVAIKYSTĖ » Malindi Korbel. Mirtini dūmo kerai

2013-12-17

cigareteŠiandien rūkymas visur yra atsidūręs gynimosi pozicijose. Netgi tokiose vietose kaip Prancūzija, kur dar visai neseniai bet kokie mėginimai apriboti rūkymą keldavo juoką. Niekas nebesiginčija dėl mirtinų rūkymo padarinių. Tačiau apsižvalgykite aplink – dūmą traukia netgi nepilnamečiai. Kodėl?

Aš pati rūkiau dėl vienintelės priežasties – norėjau atrodyti kieta. Nežinau, ar iš tiesų taip atrodžiau, tačiau bent jau šitaip jaučiausi. Prisimenu pirmąjį nusipirktą rūkalų pakelį. Jaučiausi kaip nusikaltėlė. Prisidegusi ir užsitraukusi dūmą, vos nesuklupau susisukus galvai. Tai tikrai nebuvo koks netikėtas malonumas kaip, tarkim, pirmą kartą paragavus šokolado.

Žinoma, aš ir norėjau jaustis kaip nusikaltėlė. Paauglystėje, kai iš visų pusių supa netikrumas, įvairios krizės ir baimės, rūkymas man buvo tarsi vėliava. Tai buvo maišto prieš valdžią – pirmiausia tėvus – veiksmas. Rūkymu demonstravau nebijanti rizikos, demonstravau, kad esu savarankiška, kad man nereikalinga globa.

Anksčiau, kol rūkymo žala sveikatai dar nebuvo patvirtinta, vaikai rūkyti, ko gero, pradėdavo todėl, kad matė, jog taip elgiasi jų tėvai. Reiškia, rūkydamas galėjai laikyti save „suaugusiuoju“. Tačiau manau, kad ir tada rūkymas buvo kietumo ženklas.

Žinoma, rūkymas atlieka ir socialinės atramos funkciją. Kai stoviniuodavau šalia mokyklos viena, jausdavausi visiškai pažeidžiama, o traukdama cigaretę, pasitikėdavau savimi ir turėdavau ką veikti. Būta milžiniško skirtumo!

Vaikinai rūkydami įrodinėja savo vyriškumą ir jėgą. Ir visai nesvarbu, kad rūkyti jie pradeda kaip tik todėl, kad jaučiasi per silpni, kad pajėgtų tam atsispirti. Poreikio būti kietam nederėtų sumenkinti. Elgiesi taip, nes tai būtina, norint išgyventi ir įsitvirtinti. Žinoma, bėda ta, kad savo kietumą įrodinėdamas rūkymu, tampi nuo jo pavojingai priklausomas.

Savo knygoje „The Tipping Point“ Malcolmas Gladwellas tvirtina, kad bendraamžių kietais laikomi paaugliai labai dažnai būna rūkantys, tad kiti ima juos mėgdžioti. Kitaip tariant, tikrai kieti vaikiai – kurie traukia savo bendraamžius ir yra populiarūs – dažnai rūko. Šitokiu būdu jie tampa savotiška jungiamąja rūkymo ir kietumo grandimi.

Tai mane privertė pasukti galvą: ar aš buvau kieta asmenybė, kuri rūkė, ar buvau tiesiog norinti kieta atrodyti rūkalė? Bet kuriuo atveju šios teorijos bėda ta, kad ji visai nepaaiškina, kodėl tikrai kieti paaugliai pradeda rūkyti.

Manyčiau, kad čia labai svarbus veiksnys būtų ir tai, kad rūkymas kažkuriuo būdu siejasi su seksualumu. Kalbu tiesiog apie patį fizinį rūkymo aktą, patį jo mostą. Įtrauki ir išputi. Aplink nuspalvindami aplinką draikosi ir rangosi dūmai. Tai taip patogu. Be jokios abejonės, kuriant, skleidžiant ir propaguojant rūkymo įvaizdį, itin prisidėjo Holivudas. Nuo Humphrey Bogarto ir Džeimso Bondo iki Sharon Stone, cigaretė nuolat būdavo viena mėgstamiausių kino butaforijų.

Ar draudimais rūkyti galima sumažinti rūkančių jaunuolių skaičių? Vargu bau. Šitaip gydomas simptomas, o ne priežastis. Iš tiesų, kuo labiau rūkymas bus laikomas tabu, tuo patrauklesnis jis taps. Blogi dalykai visada vilioja.

Tai ir yra problema. Jei visa prieš rūkymą nukreipta kampanija apsiriboja vien nikotino žalos vaizdavimu ir rūkymo vietų ribojimu, rūkyti, ko gero, ir toliau atrodys kieta.

Tikrasis uždavinys yra įtikinti vaikus – o ir suaugusiuosius, – kad rūkymas yra blogai. „Blogai“ ne gėrio ir blogio sankirtos kontekste. Blogai, nes tiesiog kelia pasibjaurėjimą rūkančiuoju. Šitokio suvokimo galima pasiekti tik tada, kai rūkymas siejamas su kažkuo, kas yra itin „nekieta“. Man šiuo atžvilgiu labai padeda tai, kad kiekvieną dieną skubėdama į metro praeinu pro sankryžos kampe stovintį barą ir matau, kokie žmonės jau nuo pat ryto ten siurbia alų, įsikandę nuorūką.

„International Herald Tribune“, 2007-06-29, vertė Kęstutis Pulokas


Wikimedia Commons nuotr.

bernardinai_logo

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas