Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2019 m. rugsėjo 24 d.
Laikas 11:43:21

GROŽIS » Naujausi kosmetikos tyrimai: švinas lūpdažiuose, kadmis tušuose, arsenas akių pieštukuose

2012-02-23

Jau ilgą laiką yra žinoma, kad kosmetikos priemonės nėra gaminamos iš uogų ar žiedlapių. Spaudoje vis dažniau pasirodantys pranešimai perspėdavo moteris (o gal jau ir vyrus) apie žalingas sudedamąsias dalis, esančias kosmetikos priemonėse.

Mes, moterys, turime savo grožio paslapčių, tad gal nieko keisto, kad kosmetikos gamintojai irgi nuo mūsų šį tą slepia? Neseniai buvo atlikta studija, kurioje pirmiausia buvo tiriami lūpų dažai. Ištyrus šias kosmetikos priemones, paaiškėjo, kad jose vis dar galima rasti švino, nors daugelis manė, kad tai seniausiai užmiršta atgyvena.

Pratęsus tyrimą su kitomis kosmetikos priemonėmis, paaiškėjo, kad be švino čia galima rasti ir kitų sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, kadmio akių pieštukuose, nikelio biriose pudrose, berilio skaistaluose ir t.t.

Grožio paslaptys neturėtų būti pavojingos

Jūsų mama ar močiutė turbūt turi slaptą ingredientą, kuris patiekalui suteikia išskirtinį ir nepakartojamą skonį, tačiau juk slapčia ji nežudo visų susirinkusiųjų prie stalo. Tad, kodėl kosmetikos gamintojams leidžiama tai daryti? Paprastai žmonės už sveikatos sužalojimą yra sodinami į kalėjimą ar moka pinigines baudas, tačiau ši rizika grožio industriją aplenkia.

Maisto ir vaistų kontrolės administracija ištyrė daugiau nei 400 skirtingų prekės ženklų lūpdažių, visuose aptikta švino. Nors jis pavojingas mūsų sveikatai, tačiau prie sudėties nebuvo žymimas. 

2011 metų gruodį Maisto ir vaistų kontrolės administracijos (JAV) paskelbtose išvadose matoma, kad tirtuose lūpų dažuose švino kiekis du kartus didesnis nei anksčiau paskelbtoje ataskaitoje. Netrukus po šios ataskaitos pasirodymo, buvo pranešta, kad apskritai nėra nustatyta, kokį kiekį švino galima naudoti kosmetikoje, kad ji būtų saugi vartotojams.

Ataskaitoje teigiama, kad lūpdažyje Maybelline Color Sensation švino kiekis buvo 275 kartus didesnis nei kitose kosmetikos priemonėse. Tiriant kompanijos L'Oreal lūpų dažus, keturiuose iš jų taip pat rastas didelis kiekis švino.

Apie kitas kosmetikos priemones

Kanadoje 2011 metais gegužės mėnesį Aplinkos gynimo komitetas paskelbė ataskaitą „Sunkiųjų metalų pavojus: paslėpti sunkieji metalai kosmetikos priemonėse“. Tyrėjai išanalizavo 49 kosmetikos priemones: 8 lūpų dažus, 4 birias pudras, 7 akių tušus, 2 akių pieštukus, 14 šešėlių, 4 maskavimo priemones, 5 kremines pudras ir 5 skaistalus.

Nepriklausomoje laboratorijoje produktuose buvo tiriami sunkieji metalai. Keturi didžiausią susirūpinimą keliantys metalai – arsenas, kadmis, švinas ir gyvsidabris Kanadoje žymimi kaip toksiški ir griežtai draudžiami naudoti kosmetikoje. Kiti keturi metalai – berilis, nikelis, selenas ir talis Kanadoje taip pat draudžiami kosmetikos gamyboje, kadangi jie yra potencialiai pavojingi sveikatai.

Ataskaitoje teigiama, kad:

  • Kosmetikos priemonėse rasti septyni iš aštuonių metalų. Nerasta tik gyvsidabrio.
  • Vidutiniškai vienoje makiažo priemonėje galima rasti du metalus, kurie yra žymimi kaip toksiški ir keturis, kurie nėra tokie pavojingi.
  • Nei vienoje prekės etikėteje nebuvo nurodyta, kad priemonėje yra sunkiųjų metalų.

Tarp testuojamų produktų minimos kelios priemonės:

  • Kreminės pudros Clinique Stay True (L'Oreal) sudėtyje rasta arseno, berilio, kadmio, nikelio, švino ir talio.
  • Akių pieštuko Cover Girl Perfect Point Plus sudėtyje rasta berilio, kadmio, nikelio, ir švino.
  • Akių tušo L’Oreal Bare Naturale sudėtyje rasite arseno, berilio, kadmio, nikelio, švino bei kadmio.

Kuo pavojingi sunkieji metalai mūsų sveikatai

Pasaulyje pastaraisiais metais aktyviau susidomėta sunkiaisiais metalais, kadangi jų vis daugiau randama dirvožemyje, vandens telkiniuose, augaluose. Iš čia jie atkeliauja ir į mūsų organizmus. Sunkieji metalai niekur neišnyksta ir neišsiskaido, todėl sukauptas didesnis jų kiekis organizme, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. 

Vikipedijoje straipsnyje "Naudingi resursai/Sunkiųjų metalų poveikis žmogaus organizmui" rašoma, kad esant nedideliai sunkiųjų metalų koncentracijai, pasireiškia lėtinis nespecifinis veikimas. Žmonėms ir gyvūnams pažeidžiama centrinė ir periferinė nervų sistemos, sutrinka kraujodaros organų bei vidaus sekrecijos liaukų ir kt. veikla. Nustatyta, kad, be nuodingo poveikio, sunkieji metalai sutrikdo ir lytinę funkciją. Jie pagreitina aterosklerozę, piktybinių navikų atsiradimą, pažeidžia genetinį aparatą. Lytines ląsteles veikia kadmis, cinkas, chromas, nikelis, švinas, gyvsidabris, boras, manganas, berilis ir baris, o kancerogeninių savybių turi kadmis, chromas, nikelis, švinas, kobaltas ir kt.

Sunkiųjų metalų neigiamas poveikis dažnai nepastebimas, nes pokyčiai organizme išryškėja po kelerių ar net kelių dešimčių metų, kartais jie pasireiškia tik kitoms kartoms. Taigi daugelis metalų kaupiasi organizme ir vėliau pasireiškia kancerogeniniu, mutageniniu, gonadotropiniu ir embriotoksiniu veikimu.

Parengta pagal DailyMail, EmaxHealth ir Vikipedija


Alinos Lipovec nuotr.

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Evelina — 2012-02-28 17:15

Cituojate Wikipedia??? Net vaikai zino, kad tai nera patikimas saltinis…Geda peleda

gitana — 2012-02-24 12:08

Sveiki,
Nera ekologisku kosmetikos priemoniu,ekologiskos negaletu issilaikyti ilgiau nei para,net tokios kompanijos kaip Forever living,pasisakancios uz sveikas priemones,savo kosmetikoje naudoja parabenus ir pan.,be to, kad lupdazis igautu spalva ar blizgesi jame turi buti priemaisu,skirtumas tik kiekyje.Net ten ,kur sako ekologiska kosmetika,joje bus priemaisu,patikekit,domejausi tuo.sveika tik tai ka pasigamini pati ir sunaudoji is karto,jokia priemone:ar tai lupdazis, ar tusas niekada nebus grynai naturalus.Taip, kad reikia stebeti sudeti, nuplauti veida po kosmetikos naudojimo,tinkamai drekinti ir viskas bus gerai.

ro — 2012-02-24 11:21

i siuksliu deze visa kosmetika…

Auste — 2012-02-24 10:34

nezinau man geriausia yra mineraline ir tiek :)
naudoju everyday minerals jokiu problemu su oda :)

Leja — 2012-02-24 09:53

Tai ka man dabar savo lorealio pudra ismesti? Tik nusipirkau… :(

edita — 2012-02-23 22:40

Gerbiamieji, išsitaisykite rašybos klaidas, beraščiai žurnalistai, na argi ne gėda?

kristina — 2012-02-23 20:31

tam yra sertifikatai,zenklai,jei jus tik perskaitot,kad naturalu,o nezinot zenklu,tai aisku,kad mokat nezinot uz ka,reikia zenklinimu pasidomet,ne tiek jau daug tu ekologiskos kosmetikos zenklu.

radvilaite — 2012-02-23 18:30

Manau jau išvis gyventi kenksminga… :)

Audre — 2012-02-23 17:50

yra skirtingi ekologiskumo sertifikatai, todel labvai reikia atripti i tai demesi, vieni sertifikatai dedami ant priemoniu, kurios turi vos viena kita ekologiska sudedamaja dali, o kiti – grieztesni – leidzia ideti tik 1-2 neekologiskas sudedamasias dalis.

Tiki — 2012-02-23 17:29

mano tusas 100% ekologiskas is tikru melyniu :)

Tiki — 2012-02-23 17:29

Dažnai ir ale ekologiška kosmetika būna vadinama ekologiska tik del to kad viena kuri nors sudetine dalis yra ekologiska (pvz koks alijosius), o visa kita tas pats kaip visur, tad neapsigaukit.

mis pudra — 2012-02-23 14:20

va va, dar neseniai galvojau kokia cia pudra pirkti ekologiska ar “profesionalia”. Dziaugiuosi, kad laimejo ekologiska, nors ji keliais litais brangesne, bet nors tepsiu ant veido ir busiu rami.

fu — 2012-02-23 12:24

Visos ,,profesionalios” kosmetikos priemonės turi šių metaliukų.. Gerai, kad jau įmanoma rasti alternatyvą visiems tiems š…

kadmis — 2012-02-23 11:31

manau cia visose “garsiausiose” kosmetikos priemonese galima rasti tu metalu.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas