Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. balandžio 03 d.
Laikas 02:40:32

Aktualijos » Planuojant vaiką mitybos principus keisti turėtų ir vyrai

2014-09-18

mityba

Su žmona nutarėme, kad atėjo laikas susilaukti vaiko. Tačiau net neįsivaizdavau, kad pasmerksiu save tokioms kančioms. Moteriškė ėmė valgyti keisčiausius dalykus, blogiausia, kad juos turiu valgyti ir aš. Jos teigimu, abu turime sveikai maitintis, nes tai turės įtakos vaiko sveikatai. Sutinku, kad moteriai tai svarbu, nes ji išnešioja kūdikį. Tačiau kuo čia dėtas vyras? Šiuo metu namuose vysta derybos dėl apsilankymo pas dietologą, kuris man turėtų paaiškinti, kaip nesveikai aš valgau. Taip pat grasina, kad ilgainiui tokia mityba pakenks mano potencijai. Norėčiau patarimo, ar tikrai taip kardinaliai turiu keisti savo valgymo įpročius?
Evaldas, 32 m.

Specialistai ragina prieš planuojant vaiką sveikai maitintis ne tik būsimai mamai, bet ir tėčiui. Mokslininkai iš Makgilio universiteto Kvebeke, Kanadoje atliko tyrimą, kuris parodė, kad tėvo mityba iki vaiko pradėjimo yra tokia pat svarbi kaip ir motinos.

Folio rūgšties svarba moteriai seniai žinoma. Esant jos trūkumui moteris dažniau patiria persileidimus arba vaisius turi raidos defektų. Tačiau Kanados mokslininkai pateikė išvadas, kad folio rūgšties kiekis vyro organizme taip pat svarbus būsimų vaikų sveikatai. Kai jo trūksta, didėja genetiškai nulemtų ligų rizika.

Folio rūgšties yra daugelyje maisto produktų, todėl suskubti gerti nereikėtų. Tinkamai, subalansuotai maitinantis, jos su maistu gaunama pakankamai. Tačiau jeigu vyrai valgo riebiai ar piktnaudžiauja greitu maistu, folio rūgšties jiems gali trūkti.

Atsako specialistė
Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė:

– Esama duomenų, kad būsimo vaiko sveikatai įtakos turi ir tėčio mityba. Folio rūgšties turinčių produktų vartojimas pagerina spermos kokybę ir perduodamą genetinę informaciją. Tyrimai rodo, kad folatų turinčių produktų vartojimas bent tris mėnesius, pagerina šią situaciją. Folinės rūgšties gausu špinatuose, įvairiose grūdinėse kultūrose, kruopose, ankštinėse daržovėse, Briuselio kopūstuose. Trumpiau tariant – žalios spalvos daržovėse. Be folinės rūgšties būsimo tėčio racioną turėtų papildyti produktai su cinku ir selenu. Teigiamos įtakos turi ir antioksidantų bei vitamino D vartojimas. Patarčiau pasidomėti, kokiuose produktuose yra gausu minėtų mikroelementų.

Apskritai prieš planuojant vaiką šiuo metu jau yra stengiamasi koreguoti svorį. Nutukę tėvai perduoda genetinę informaciją vaikams. Tokiems tėvams susilaukus vaiko, jam net kelis kartus padidėja rizika turėti viršsvorio. Taip pat yra atlikti tyrimai, rodantys, kad jei tėvas valgo greitą maistą, vaikai taip pat dažniau jį mėgs. Šeimos mitybos įpročiai turi labai didelės įtakos tiek vaiko mitybos įpročiams, tiek jo sveikatos būklei ateityje.

Būsimas tėvas vien iš solidarumo su besilaukiančia mama turėtų keisti savo racioną. Besilaukianti šeima pirmiausiai turėtų atsisakyti žalingų įpročių. Tuomet rūpintis mitybos įvairove, tinkamu rėžimu. Reikėtų apriboti mažai naudingų maisto produktų vartojimą. Stengtis vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Gerti daug skysčių. Tai – bendri sveikos mitybos principai, kurių patartina laikytis visiems. Tačiau besilaukiančioms šeimoms – ypač.

Lietuvių vyrų mityboje dažnai vyraujantis komponentas – riebalai. Taip pat vartojama per daug mėsos, trūksta įvairovės, nepakankamai valgoma vaisių ir daržovių. Tačiau vienas svarbiausių momentų – nereguliarus valgymas. Tik kartą ar du per dieną, dažniausiai vakare, dideliais kiekiais. Tyrimai rodo, kad nutukimas konstatuojamas vis didesniam žmonių ratui.

Urologai nėra linkę akcentuoti kažkokio stebuklingo produkto, kuris gerintų potenciją. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad potencijos sutrikimai dažnai atsiranda dėl sutrikusios kraujotakos. Tai skatina aterosklerozės vystymasis. Tad riebios mėsos, sūrių, pieno produktų ar net saldumynų vartojimas didina cholesterolio kiekį kraujyje. Tuomet aterosklerozė vystosi greičiau, kemšasi kraujagyslės, atsiranda problemų ir dėl potencijos. Gera potencija siejama su vitamino C turinčiais produktais. Tokios sąsajos nėra pagrįstos moksliškai. Tačiau šio vitamino turintys produktai turi teigiamos įtakos žmogaus organizmui. Tai, kas yra sveika organizmui, teigiamai veiks ir potenciją.

Dietologo pagalbos vyrai dažniausiai ieško, kai sušlubuoja sveikata ir pasidaro aišku, jog per didelis svoris tikrai yra rizikos faktorius, lemiantis daugelio ligų formavimąsi.


Gintarė Kaminskienė

lsveikata

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas