Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. balandžio 01 d.
Laikas 22:44:50

MĄSTYK ŽALIAI » Plastmasės rūšiavimas – dar yra kur pasitempti

2011-11-07

Kiekvienuose namuose yra daugybė daiktų, kuriuos kažkada teks išmesti. Kasmet į sąvartynus išvežami didžiuliai kiekiai įvairiausių atliekų, dalis jų – labai kenksmingos žmogaus sveikatai, nuodija gamtą, teršia vandenį, orą, kenkia augmenijai, gyvūnams, darko kraštovaizdį.

Didžiąją atliekų dalį sudaro vertingos medžiagos, kurias galima perdirbti ir pagaminti reikalingų daiktų. Aplinkosaugos specialistų teigimu, Lietuvoje beveik 90 proc. buitinių ir komunalinių atliekų išvežama į sąvartynus. Iš jų apie 9 proc. sudaro plastmasė. Pastaruoju metu vis labiau stiklą, medį ir metalą keičia plastmasės gaminiai. Kaip rūšiuojamos ir perdirbamos šios iš naftos pagamintos ir antrinėmis žaliavomis virtusios atliekos?

AB „Panevėžio specialus autotransportas“ Atliekų tvarkymo skyriaus viršininkė Judita Vingilytė pasakoja, kad iš komunalinio ir komercinio srautų surinktos plastiko atliekos rūšiuojamos pagal specialius kriterijus, pvz., atskirai rūšiuojama skaidri ir spalvota polietileno plėvelė, skaidrūs ir spalvoti PET buteliai ir t.t.

Pasak viršininkės, išrūšiuojama labai daug plastiko gaminių, kurie tinkamai paruošiami ir parduodami perdirbėjams arba eksportuotojams. Pavyzdžiui, AB „Plasta” superka ir perdirba tokias plastiko atliekas kaip naudoti vamzdžiai, įvairūs pūsti naudoti gaminiai (LDPE,HDPE), agrarinė plėvelė ir kt.

Panevėžio mieste yra kelios šia veikla užsiimančios nedidelės įmonės, pavyzdžiui, IĮ „Plastonas”, UAB „Panevėžio Lironta”, UAB „Virbantė”, o vienos didžiausių Lietuvoje yra UAB „Polivektris”, veikianti Šalčininkų rajone, UAB „Žalvaris” Kaune ir UAB „Plastmasės fabrikas” Vilniaus rajone. Šios bendrovės komercijos direktorė Eglė Nosevičienė sako, kad labai daug naudotų plastmasės gaminių yra perdirbami po du, tris ir daugiau kartų.

Labai dažnai sulaukiama skambučių iš gyventojų, kurie nori parduoti surinktos plastmasės gaminius. Tačiau, pasak E. Nosevičienės, žmonės ne visada žino, kokias antrines žaliavas galima pristatyti vienai ar kitai perdirbimo įmonei. Labai trūksta ne tik informacijos, bet ir gyventojų sąmoningumo. Viršininkė sako, kad rūšiuoti šias atliekas yra sudėtinga, nes sunku išskirstyti plastikus pagal polimerinius tipus.

„Plastiko rinkimas, rūšiavimas ir perdirbimas yra daug pastangų reikalaujantis darbas. Kartais net gali atrodyti, kad jis beprasmis”, – sako E. Nosevičienė. Pasak jos, visai suprantama, kad daug šios rūšies atliekų išvežama į užsienio šalis. Ten didesnė perdirbimo rinka, be to, eksportuotojams gerai mokama. Prieš kelerius metus šias antrines žaliavas labai pirko Kinija, dabar jos vežamos į Latviją, Lenkiją, Vokietiją, Čekiją. Specialistų teigimu, Europos Sąjungoje perdirbama beveik 34 proc. visų plastiko atliekų, ir šis skaičius vis didėja. Lietuvoje – gerokai mažiau.

Vilniaus antrinių žaliavų surinkimo įmonės „VSA Vilnius” vadovų teigimu, didelė problema yra plastmasinės taros užterštumas, žmonių abejingumas rūšiavimui ir didmiesčių daugiabučiuose įrengtos atliekų šachtos. Čia gyventojai pila ką tik nori.

Pagal ES reikalavimus Lietuva iki 2013 metų privalo perdirbti ar kitaip panaudoti ne mažiau kaip 50 proc. buitinių atliekų. Dabar jų perdirbama tik apie 11 proc. Jeigu atliekų tvarkymo sistema gerokai nepajudės į priekį, mums grės finansinės sankcijos už direktyvų nesilaikymą. Kalbintų įmonių vadovai nelabai galėjo įžvelgti kokią nors išeitį ar racionalesnį plastiko panaudojimo būdą, t.y. jo perdirbimo galimybes. Nors pripažino, kad tai – pelningas verslas.

Plastikas suyra per 200 metų, jo gamybai suvartojama apie 8 proc. pasaulyje išgaunamos naftos, kurios ištekliai neatsinaujina. Išmestas į sąvartynus jis nuodija gamtą.


„EKO redakcija“

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas