Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. spalio 26 d.
Laikas 09:18:45

Kultūra » Pražūtingi miesto garsai

2015-10-21

triuksmas

Miesto gyventojai dažnai jaučia tylos trūkumą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 275 milijonai žmonių turi klausos sutrikimų, 80 proc. iš jų gyvena didmiesčiuose. Nuolatinis triukšmas kenkia sveikatai ir sutrumpina gyvenimą. Ne visi nori ar gali kraustytis į tylesnius kaimus ir gyvenvietes. Galima išmokti gyventi triukšminguose miestuose taip, kad sveikatai būtų padaryta minimali žala.

Girdintiesiems sunku įsivaizduoti pasaulį be garsų. Kitokie garsai daro skirtingą poveikį. Gera klausytis nervus sistemą raminančio paukščių čiulbėjimo ar jūros bangų ošimo. Visai kitokį poveikį sveikatai daro transporto priemonių gausmas. Triukšmas gali ne tik sukelti klausos sutrikimus, bet ir širdies ir kraujagyslių ligas, hipertenziją, dvylikapirštės žarnos opą, gastritą, psichikos ligas. Prastėja atmintis ir krenta darbingumas. Sutrinka virškinimo, smegenų, skydliaukės veikla. Austrų mokslininkas dr. Griffithas teigia, kad triukšmas sutrumpina didmiesčių gyventojų gyvenimo trukmę 8 – 12 metų ir sukelia ankstyvą senėjimą 30 iš 100 atvejų.

Kurtumas būna dvejų tipų. Pirmasis – kondukcinis prikurtimas. Jam esant, garso bangos negali prasiskverbti pro ausį dėl kokios nors fizinės priežasties, pavyzdžiui, dėl ausies kanalo blokavimo.  Antrasis – neurosensorinis prikurtimas atsiranda dėl ausies plaukuotųjų ląstelių arba nebuvimo arba pažeidimo, pavyzdžiui, dėl nuolatinio buvimo triukšmingoje aplinkoje pamažu silpsta klausa.

Labai madinga nuolatos klausytis muzikos per ausines. Didelis garsas gali pažeisti vidinės ausies organus ir sukelti „akustinę traumą“. Kuo arčiau ausies būgnelio girdimi garsai, tuo stipresnį poveikį gali turėti klausai.

Ar klausa pablogėjo, paprasta pasitikrinti patiems. Neišgirstate žodžių iš pirmo karto, garsinate televizorių, kamuoja galvos skausmas, ūžesys, zvimbimas ausyse.

Triukšmo lygis namuose ir biuruose turėtų neviršyti 60 dB, o naktį – 30 dB. Miestuose decibelai neretai viršijami. Tokiu atveju rekomenduotina naudoti ausų kištukus. Jei triukšmas labai didelis, gali prireikti garso nepraleidžiančios įrangos sienose, lubose ir grindyse. Stengtis nesiklausyti muzikos per ausines. Jei būtina, garsą ausinėse sureguliuoti nedaugiau nei 55 – 60 proc. maksimalaus garso. Šiek tiek garsą izoliuoja kilimai.


Wikimedia Commons nuotr.

priekavos

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas