Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. liepos 04 d.
Laikas 11:18:00

Politika » Seimo narė B. Vėsaitė: VAE koncesijos sutartis Lietuvai žalinga

2012-06-22

Visagino atominės elektrinės (VAE) koncesijos sutartis, pasak Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narės Birutės Vėsaitės, yra žalinga Lietuvos valstybei ir naudingesnė strateginiam investuotojui „ Hitachi”.

„Lietuva – drąsi šalis, bet jaustumėmės drąsiau, jei šiame strateginio projekto etape turėtume regioninių partnerių – Latvijos ir Estijos – sutikimus. To nėra, o parlamentarai verčiami pasirašyti koncesijos sutartį. Be to, esu įsitikinusi, jog negalima ignoruoti tautos valios. Kodėl negalime palaukti, kol bus referendumo rezultatai?”, – stebisi parlamentarė.

Pasak B. Vėsaitės, jei Seimas pritars koncesijos sutarčiai – jau šiame etape Lietuvai tai kainuos 250 mln. litų.

„Vyriausybė, nesurandanti papildomų 15 mln. litų minimaliam atlyginimui didinti bent iki 900 litų, lengva ranka švaisto milijonus į kairę ir į dešinę”, – piktinasi Seimo narė.

Parlamentarė koncesijos sutartį vadina trafaretine besivystančioms šalims skirta sutartimi.

„Netoli tepasistūmėta nuo „Williams‘o” sutarties. Manau, ji – tokia pat žalinga Lietuvai. Ginčų atveju, besivystančios šalys negalės reikšti pretenzijų. Lietuvos valstybė besąlygiškai atsisako savo teisių į imunitetą, tai reiškia, kad nesėkmės atveju Lietuva turės paklusti sutartyje nurodytų arbitražo institucijų jurisdikcijai. Būtų taikoma Anglijos teisė”, – sako Seimo narė.

B. Vėsaitė pabrėžia, jog socialdemokratai nėra prieš atominę energetiką, tačiau yra prieš šį konkretų – konservatorių buldozeriu stumiamą projektą dėl jo netinkamų sąlygų. Be to, baiminamasi dėl saugumo.

„Atominės elektrinės projektas turi ir pliusų, pavyzdžiui, dideles investicijas, saugų atominio kuro tiekimą. Bet mums siūlomas verdančio vandens reaktorius yra vakarykštės dienos technologijos. Jo saugumui užtikrinti reikės daug daugiau lėšų nei yra apskaičiuota. Lietuvos skiriamų 5-6 mlrd. litų tikrai nepakaks. Reikės kur kas daugiau. Todėl ekonominis projekto gyvybingumas kelia nemenkų klausimų. Pavyzdžiui, dabar neįmanoma įvertinti visų išlaidų, ypač susijusių su būsimu elektrinės uždarymu. O visos tos didžiulės lėšos užguls Lietuvos žmonių pečius”, – įsitikinusi B. Vėsaitė.

Seimo narė mano, jog užuot stačius labai brangią atominę elektrinę, būtų galima už tuos pačius pinigus modernizuoti daugiabučius namus ir pereiti prie kogeneracinių elektrinių statybos, prie biokuro naudojimo – apskritai prie alternatyvios atsinaujinančios energijos šaltinių vystymo.

„Esame apskaičiavę, kad, pastatę 14 kogeneracinių elektrinių visoje Lietuvoje, kurios naudotų biokurą, galėtume pasigaminti kur kas daugiau elektros energijos nei reikia mūsų valstybei. Be to, tai užtikrintų ne 6 tūkst. naujų darbo vietų kaip žadama atominėje elektrinėje, o daugiau kaip 10 tūkst. Pasaulis dabar suka žaliosios energetikos keliu. Lietuva irgi galėtų juo žengti”, – sako Seimo narė.


LR Seimo kanceliarijos informacija

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas