Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. rugpjučio 13 d.
Laikas 10:59:48

Klimato kaita » Septynių milijonų žmonių mirtį sąlygojo oro užterštumas

2014-05-12

Oro tarsa

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad 2012 m. dėl oro užterštumo mirė septyni milijonai žmonių. Tyrimo rezultatai rodo tiesioginį ryšį tarp oro taršos ir širdies ligų, kvėpavimo sutrikimų ir vėžio.

Viena iš aštuonių mirčių pasaulyje buvo susijusi su oro tarša, kuri tapo didžiausia pasauline aplinkos keliama sveikatos rizika – tvirtina PSO.

Beveik 6 milijonai mirčių dėl oro užterštumo buvo pietryčių Azijoje ir vakariniame Ramiojo vandenyno regione.

PSO teigia, kad 3,3 mln. žmonių mirė nuo užteršto patalpų oro, o 2,6 mln. mirčių buvo susijusios su aplinkos oro tarša, daugiausia skurdžiose tų regionų šalyse.

Didelė kaina

Visuomenės sveikatos departamento direktorė dr. Marija Neira sakė, kad „oro užterštumo keliamos rizikos sveikatai yra didesnės nei anksčiau manyta, ypač širdies ligų ir insulto rizika. Tik kelios rizikos turi didesnę įtaką pasaulinei sveikatai nei oro tarša. Įrodymai verčia susirūpinti ir imtis veiksmų valyti orą, kuriuo visi kvėpuojame“. Oro taršos mažinimas gali išsaugoti milijonus gyvybių, teigia PSO. Specialistai sako, kad išvalytas oras apsaugo nuo neužkrečiamų ligų, sumažina pažeidžiamų grupių, moterų ir vaikų, susirgimo riziką. Moterys ir vaikai iš vargingai gyvenančių šeimų moka didelę kainą dėl patalpų oro užterštumo, nes praleidžia daug laiko namuose, kvėpuodami dūmais ir suodžiais iš nesandarių anglies ir medienos krosnelių.

Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimas parodė, kad daugiausia mirčių nuo oro užterštumo buvo susijusios su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Iš lauko oro taršos sukeltų mirčių 40 proc. buvo širdies ligos; 40 proc. – insultai; 11 proc. – chroniškos obstrukcinės plaučių ligos; 6 proc. – plaučių vėžys; 3 proc. – vaikų kvėpavimo takų infekcijos.

Iš užteršto patalpų oro sukeltų mirčių 34 proc. buvo insultai; 26 proc. – širdies ligos, 22 proc. – chroniškos obstrukcinės plaučių ligos; 12 proc. – vaikų kvėpavimo takų infekcijos; 6 proc. – plaučių vėžys.

Birmingemo universiteto aplinkosauginės ir respiracinės medicinos profesorius Jon Ayres sakė, kad į šį tyrimą reikia atkreipti dėmesį ir traktuoti rimtai. „Skaičiavimai apie oro taršos įtaką yra akivaizdūs ir tokie tikslūs, kokius šiuo metu įmanoma gauti“. PSO atliktame vertinime buvo remtasi palydoviniais duomenimis, pažemio oro stebėsena, modeliais, kaip teršalai juda ore, ir taršos emisijų duomenimis.

Pagal bbc.co.uk informaciją


Wikimedia Commons nuotr.

bernardinai_logo

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas