Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. liepos 04 d.
Laikas 04:07:25

MĄSTYK ŽALIAI » Sofos ir seni baldai – miškams puošti?

2011-12-13

Kasmet Lietuvoje į sąvartynus išvežama apie 3 mln. tonų įvairiausių atliekų. Miestuose buitines atliekas žmonės meta į konteinerius. Dabar atliekas būtina rūšiuoti. Beveik kiekvienuose namuose per ilgesnį laiką atsiranda ir didelių gabaritų atliekų. Susidėvi baldai, sulūžta kėdės, sugenda šaldytuvas, skalbimo mašina ir pan. Kur gyventojams dėti tokias atliekas ir kur jos nukeliauja?

Kiekviename mieste didelio dydžio atliekas gyventojai gali atvežti į specialiai tam skirtą aikštelę. Tai patvirtina ir AB „Panevėžio specialus autotransportas“ atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė. Pasak jos, Panevėžyje šioms atliekoms skirta aikštelė Pilėnų gatvėje. Čia jos priimamos nemokamai. Jų priėmimą aikštelėje reguliuoja budintis darbuotojas, kuris nurodo, kokiuose konteineriuose ar vietose jas galima palikti.

Didelių gabaritų atliekos – tai stambūs buities apyvokos daiktai: baldai, langai, durys, dviračiai, indai ir kt. Tos, kuriose yra kenksmingų medžiagų, rūšiuojamos ir vėliau vežamos ne į regioninį sąvartyną. Pasak viršininkės, tokios atliekos surenkamos ir iš gyventojų namų, t.y. iš prie jų namų esančių teritorijų. Kasmet nustatomas tam skirtas laikas, gyventojai informuojami, kada ir kur atvyks atliekų vežėjai.

Įgyvendinant Panevėžio miesto atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus mieste organizuojamas didžiųjų ir pavojingų atliekų surinkimas. Pavojingos atliekos surenkamos specialiai paruoštu automobiliu, o didžiosios – atvykstant į surinkimo vietas. Šiemet tai buvo padaryta du kartus: pavasarį ir rudenį. AB „Panevėžio specialus autotransportas“ atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė pasakoja, kad baldai, namų apyvokos daiktai iš surinkimo aikštelės keliauja į regioninių atliekų sąvartyną. Kitaip tariant, šios atliekos neperdirbamos. Jos – ne antrinė žaliava.

Šiuo metu 28 Lietuvos savivaldybėse veikia 40 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Dar planuojama įrengti 66 tokio tipo aikšteles, nes labai svarbu, kad žmonės tokių atliekų nepalikinėtų ten, kur negalima. Nors informacinės akcijos apie tai, kaip reikia atsikratyti didelių atliekų, vyksta jau kelerius metus, daugelis jas vis dar kaupia sandėliukuose, garažuose, soduose ar tiesiog išmeta prie šiukšlių konteinerių. O kur dar miškuose išmestos kėdės ir suplyšusios sofutės, kurias randa grybautojai ar uogautojai? Juk ne pasėdėti ant jų žmogus jas čia atvežė. Atvežė ir paliko užterštą gamtą, nors turbūt ir pats atvažiuoja į mišką pasirinkti jo gėrybių.


Modesta Kairytė | „EKO redakcija“ 

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Čia — 2012-01-13 23:57

Patogiau būtų, jei gyventojai galėtų tokias atliekas palikti sutartomis dienomis, pvz. kartą per mėn, prie konteinerių aikštelių. Manau, kaip natūriniuose manuose, kai kas rastų sau ten ir naudingų daiktų . Info gb platinama kom lap. šiap ar taip ten reklamos yra daug .

Artūras, atliekos.info — 2011-12-13 16:59

Straipsnis neišsamus. Neaišku, ką juo norėta pasakyti. Stambiagabaričių atliek palikimas gamtoje – problemas, kuri vis dar egzistuoja. Bet ne viskas padaroma, kad toks netinkamas elgesys pasikeistų. Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių yra ne 40, o jau 52. Būtų galima išardyti baldus ir panaudoti medieną, bet kol kas pigiau nekvaršinti sau galvos ir viską, ko atsikratome, užkasti po žeme.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas