Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2020 m. birželio 01 d.
Laikas 23:57:12

Politika » Sprogo ekologinės žemdirbystės burbulas

2013-03-28

darzoves

Ekologiškų daržovių, vaisių ir uogų auginimas dėl menkos paramos ūkininkams tampa nepatrauklus. Vis daugiau augintojų ryžtasi dalyvauti išskirtinės kokybės produktų (IKP) programoje. Ekologinių ūkių savininkams naudingiau gauti paramą pagal IKP reikalavimus, nedraudžiančius naudoti pesticidų, trąšų, nei auginti ekologišką produkciją atsisakius agrochemijos ir gaunant mažesnį derlių.

Pataria apsispręsti

Pernai IKP augintojai ir gamintojai jau pradėjo gauti paramą. IKP vaisių, uogų ir daržovių augintojų sertifikuoti plotai didėja. Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR ) atstovė Aldona Miliuvienė, kalbėdama apie išskirtinę produktų kokybę, patarė ūkininkams nepulti į šią programą stačia galva. „Ūkininkams būtina pasikonsultuoti su specialistais, atkreipti dėmesį į visus programos privalumus, trūkumus ir tik tada priimti sprendimus”, – sakė A.Miliuvienė. Pasak ŽŪR atstovės, būna atvejų, kai ūkininkai savarankiškai imasi šios veiklos ir neišvengia klaidų. „Auginant daržoves pagal IKP reikalavimus, kasmet būtina atlikti dirvožemio tyrimus bei sudaryti tręšimo planą. Praėjusiais metais keli IKP programoje dalyvaujantys ūkininkai Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) nepateikė reikiamų dokumentų, rodančių, kad buvo atlikti agrocheminiai dirvožemio tyrimai. Todėl negavo numatytų kompensacijų”, – pasakojo A.Miliuvienė. ŽŪR atstovė, kalbėdama apie dirvožemio tyrimus, pridūrė, kad šia brangia, tačiau ūkininkams naudinga paslauga naudojasi ne kiekvienas ūkininkas. „Agrocheminiai dirvožemio tyrimai – gero derliaus sąlyga. Todėl tik juos atlikus galima parengti tikslų tręšimo planą ir tikėtis norimo derliaus”, – sakė ŽŪR atstovė A.Miliuvienė.

Sunku konkuruoti

Ekologinių ūkių savininkai nuogąstauja, kad ateityje jiems gali būti sunku konkuruoti rinkoje su IKP programoje dalyvaujančiais ūkių savininkais dėl keliamų griežtesnių reikalavimų. Jie mano, kad IKP programos dalyviams suteikiama daugiau privalumų. Skirtingai nei ekologinių ūkių savininkai, IKP programos dalyviai gali naudoti pesticidus ir trąšas bei gauti didesnį derlių. Taip pat jie gali realizuoti pirmų metų derlių, o ekologiniams plotams taikomas dvejų metų pereinamasis laikotarpis ir tik trečias derlius gali būti parduodamas kaip ekologiškas. IKP programos dalyviams papildomai skiriama iki 10,358 tūkst. Lt suma vienai valdai. Šiais pinigais padengiamos ne tik sertifikavimo ir numatytų tyrimų, bet ir etikečių dizaino, spausdinimo, reklamos, kanceliarinių prekių įsigijimo išlaidos. Ekologinių ūkių savininkai pridūrė, kad jų ūkiams skiriamos išmokos ne ką didesnės negu IKP programoje dalyvaujantiems ūkių savininkams. Už ekologiškai auginamų bulvių ir daržovių hektarą mokama 1 519 Lt kompensacinė išmoka, o jei dalyvaujama IKP programoje – 1 091 Lt. Ekologiškai ūkininkaujantiesiems nekompensuojamos sertifikavimo ir kitos produktų gamybos išlaidos. Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis pastebėjo, kad ekologiškų vaisių, uogų ir daržovių užauginama nedaug. Nemažai augintojų apsisprendžia atsisakyti ekologinio ūkio ir pereina prie IKP sistemos. Manoma, kad jei ir ateityje bus vykdoma labai griežta ekologinių ūkių kontrolė, o ūkininkų darbą trikdys dažnai besikeičiančios taisyklės, ekologinių ūkių gali sumažėti.
Taikys naujas technologijas

Ekologiškus obuolius ir serbentus auginantis Juozas Zaremba susidomėjo IKP sistema ir jos technologijas planuoja taikyti savo ūkyje. „Turėjau serbentyną, kuris, negaudamas reikiamų maisto medžiagų, po 5 metų beveik sunyko. Serbentų krūmus apniko ligos, o tai turėjo įtakos derliui ir kišenei”, – pasakojo J.Zaremba. Pasak ūkininko, už Ukmergės turgavietėje realizuojamus ekologiškus serbentus jam niekas brangiai nemokėdavo. „Pirkėjams nesvarbu, ar tai ekologiškai išauginti serbentai, ar ne. Smulkius, neišvaizdžius serbentus tekdavo parduoti net pigiau už išaugintus įprastame ūkyje”, – aiškino pašnekovas. Obelų sodas J.Zarembos taip pat nedžiugino derliumi. „Manau, kad pagal IKP reikalavimus, kurie nedraudžia naudoti pesticidų ir trąšų, pavyks atgaivinti 5 ha sodą ir gauti didesnį bei patrauklesnį derlių. Galbūt į IKP programą įtrauksime ir serbentyną”, – planais dalijosi ekologinio ūkio savininkas. Nors IKP, pažymėtų ženklu „Kokybė”, rinkoje nėra daug, J.Zaremba mano, kad jie bus parduodami už tokią pačią kainą, kaip iki šiol. Ūkininkas pridūrė, kad produkto brangumą lemia ne ženklas, o produktų pasiūla rinkoje.

Ženklins nauju ženklu

Ukmergės rajono ūkininkė Genovaitė Sakalauskienė pastebėjo, kad ekologiška produkcija Lietuvoje praranda savo vardą ir pirkėją. „Praėjusiais metais prekiaudama turgeliuose įsitikinau, kad daug klientų ekologiškus produktus pradėjo nepalankiai vertinti. Žodis „ekologiškas” tapo vos ne keiksmažodžiu. Neigiamą nuomonę apie ekologiją suformavo žiniasklaida. Kalbama, kad ekologiškos produkcijos augintojai ar gamintojai neva dirba nesąžiningai, o ekologiški produktai nuo neekologiškų skiriasi tik didesne kaina. Todėl dauguma klientų piktinasi ir išsako priekaištus”, – pasakojo ekologinio ūkio savininkė. G.Sakalauskienė mano, kad ateityje ekologišką produkciją lengvai gali nurungti IKP, kuriems netrūksta reklamos, o IKP programos dalyviams kompensuojamos įvairios išlaidos. „Pirkėjai tikrai atkreips dėmesį į lietuvišką produkciją, pažymėtą ženklu „Kokybė”, ir ją pirks. Todėl planuoju savo ūkyje spaudžiamas sultis ir gaminamas uogienes bei tyres sertifikuoti kaip IKP”, – dėstė G.Sakalauskienė. Pretenduojantieji gauti IKP sertifikatą gamyboje negali naudoti sintetinių maisto priedų – dažiklių, nenatūralių konservantų, skonio stipriklių. Tačiau ir iki šiol G.Sakalauskienės ūkyje gaminant produkciją konservantai nebuvo naudojami. Visi gaminiai dabar paženklinti specialiu ženklu „Genutės uogienės”.


Wikimedia Commons nuotr.

valstietis

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

qkas — 2013-04-19 11:47

Ekologiški ūkiai ne ūkininkams nuostolingi, o perpardavinėtojams. Lazda turi du galus – bandantys prisikimšti pinigines žmonių sveikatos kaina, galiausiai patys gaus tuo antru galu. Visuomenė sąmoningėja ir greitai išmoks atskirti nuodus ir maistą.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas