*/ ?>
Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2021 m. rugsėjo 28 d.
Laikas 22:05:40

SVEIKA GYVENSENA » Sultys pavojingesnės dantims nei kola?

2012-12-19

Tyrimas atliktas Švedijos dienraščio „Svenska Dagbladet” iniciatyva. Vykdytojas – Karolinska institutas. Pagrindinėje tyrimo išvadoje teigiama, jog sultys dantis ėsdina labiau nei kola. Gyventojų dantys žurnalistams pasirodė įdomiu tyrimo objektu paaiškėjus, kad sumažėjus ėduonies pažeistų dantų, padaugėjo pažeidžiamų erozijos dantų.

Kaip skelbia švedų dienraštis, nauja grėsmė dantų sveikatai tūno ant pusryčių stalo, sporto klube ar šaldytuve. Tai – dantų erozija. Ši pasireiškia dėl vis didėjančio rūgščių gėrimų suvartojimo. O šie ardo dantų paviršių sluoksnis po sluoksnio. Rūgštūs gėrimai, kurių pH yra mažesnis nei 5,5 jau tirpdo danties emalį. Vienas iš labiausiai mitais apipintų gėrimų, patenkančių į šią kategoriją – Coca Cola. Tačiau į šią kategoriją taip pat patenka ir vitaminizuoti aromatizuoti gėrimai bei paprastos sultys, kurias vartoja dauguma piliečių.

Tyrimas buvo atliktas Odontologijos mokykloje Karolinska institute, Stokholme. Dviejose mokyklose buvo surenkami šešiamečių dantys, kurie jiems iškrito. Laboratorijoje dantys buvo laikomi skirtinguose tirpaluose, tokiuose kaip Coca-Cola ir gazuotas aromatizuotas vanduo. Dantys tirpaluose laikyti 10 dienų. Pasvėrus juos tyrimo pabaigoje, mokslininkai buvo nustebinti. Daug danties sluoksnio buvo išnykę. Labiausiai Karolinska instituto docentę Leną Karlsson nustebino tai, kad kola nebuvo patį baisiausią poveikį darantis skystis. Tiek pusryčių sulčių, tiek vitaminizuotas vanduo dantis erozavo labiau nei kola. Daugiau nei 11 procentų pieninių dantų, buvusių sultyse, aptirpo.

Eksperimento metu tyrėjai vertino 7 suaugusiųjų dantis, laikytus tuose pačiuose gėrimuose. Suaugusiųjų dantys buvo įvertinti naudojant kitokį metodą, kuris anksčiau buvo naudojamas tik karieso nustatymui. Kai tam tikro ilgio bangos šviesa veikia sveikų dantų matomus paviršius apsaugotus tepalu, eroduotos vietos atrodo žymiai tamsesnės. Tiriamų skysčių poveikis suaugusiųjų dantims buvo panašus kaip ir vaikų dantims. Kai kurie dantys buvo taip pažeisti, kad pakitimai akivaizdžiai matėsi plika akimi.

Anot tyrėjų, stiklinė sulčių pusryčiams nėra ypatingai pavojinga. Tačiau problema atsiranda dėl to, kad einame dantų valytis būtent po tokių pusryčių. Išsivalius dantis, po kurio laiko atsiranda žymių nudegimų ant dantų.

Kai geriama ar valgoma kas nors rūgštaus, viršutinis danties sluoksnis netenka mineralinių medžiagų ir gali būti lengvai pašalinamas šepetėliu. Specialistai perspėja, kad dantų erozija ypač plinta. Anot jų, epidemija yra per stiprus žodis šiam reiškiniui apibūdinti. Tačiau tik kol kas, nes problemos mastas didėja tiesiog akyse. Specialistus itin neramina šios dantų problemos plitimo tarp jaunimo tempas.

Analizuojant dantų pažeidimų priežastis, matyti, kad pagrindinė iš jų yra rūgščių gėrimų vartojimas, kuris didėja nenormaliais tempais. Ankstyvoje paauglystėje šie gėrimai daro daug didesnę neigiamą įtaką teigia Ann-Katrin Johansson, dantų erozijos ekspertė. „Sultys yra rūgštesnės ir pavojingesnės dantims erozijos atžvilgiu nei gaivieji gėrimai, nes citrinos rūgštis pavojingesnė dantims nei fosforo, kuri naudojama koloje” – sako Ann-Katrin Johansson.

Anot tyrėjų, realybėje tirtų gėrimų poveikis nėra toks staigus, nes seilėse esančios medžiagos stiprina dantis ir sumažina neigiamą rūgščių poveikį dantims. Tačiau didele problema išlieka tai, kad dantų erozija diagnozuojama per vėlai. Tuomet jau juntamas diskomfortas, o gydymas kainuoja gerokai brangiau nei pradinėje stadijoje.


Paulius Garbaravičius

Wikimedia Commons nuotr.

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

qkas — 2012-12-22 13:49

Nesupratau, kuo čia dėtos sultys, jei straipsnio autorius aiškiai užsimena, kad didžiausia problema – dantų šveitimas šepetėliu! Tai gal straipsnio temą vertėtų keisti iš skiedimo apie sulčių žalą į rimtą pamastymą apie ne laiku naudojamo šepetėlio žalą? Mane mama dar nuo mažumės mokė, kad negalima valyti dantų po vaisių valgymo. Na, švedams tai, matyt, didelė naujiena? 😀

Sorry, the comment form is closed at this time.

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas!


Joga Kaune, meditacija kaune


renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas