Paieška:
ekologiskas oras

Šiandien 2019 m. spalio 22 d.
Laikas 07:00:30

EKOVAIKYSTĖ » Visuomenė, nugirdydama savo vaikus, daro nusikaltimą

2014-10-23

peticija

Blaivūs masiniai renginiai, specializuotos alkoholio parduotuvės, alkoholio akcizo didinimas ir jokios alkoholio reklamos? Kokia iš to nauda? Kodėl turėtume atsisakyti muzikos festivalių, miesto švenčių ir kitų visai šeimai skirtų viešų renginių, kuriuos apvainikuoja besaikis girtavimas, triukšmas, agresyvi aplinka bei muštynės? Kodėl mums turi rūpėti, kad visa tai vyksta vaikų bei paauglių akivaizdoje?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad pagal suvartojamą alkoholio kiekį, tenkantį vienam vyresniam nei 15 metų žmogui, Lietuva yra trečioje vietoje pasaulyje (tarp Europos Sąjungos valstybių Lietuva užima PIRMĄ VIETĄ). Baltarusija yra pirmoje, Moldova – antroje, o mes aplenkėme Rusiją, kuri PSO žemėlapyje kartu su Lietuva nuspalvintos juodai, nes 15,4 litro gryno etilo alkoholio – vidutiniškai tiek per metus išgeria kiekvienas vyresnis nei 15 m. lietuvis – tai dvigubai daugiau nei PSO minima žalingo vartojimo riba.

ES komisijos užsakymu atlikta studija parodė, kad Lietuvoje alkoholio prieinamumas (kainos, laiko, vietos ir kt. atžvilgiu) yra didžiausias iš visų ES valstybių.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atlikto Pasaulio sveikatos organizacijos koordinuojamo tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimo (Health Behaviour in School-aged Children – HBSC) duomenimis, Lietuvoje 2010 m. reguliariai (nors kartą per savaitę) vartojančių alkoholinius gėrimus prisipažino maždaug kas dešimtas tiriamasis (12,9 proc. berniukų ir 8,1 proc. mergaičių). O tarp penkiolikmečių berniukų šis rodiklis siekė 25,2 proc., tarp penkiolikmečių mergaičių – 16,9 proc.

Kelios iš pagrindinių paauglių alkoholio vartojimo priežasčių – alkoholinių gėrimų vartojimą toleruojanti bei demonstruojanti aplinka ir alkoholinių gėrimų prieinamumas. Vaikai, stebėdami suaugusius, pradeda galvoti, kad alkoholis yra norma ir privaloma šventės dalis. Stebint suaugusiųjų šventes, atrodo, kad jie susirinko ne bendrauti, linksmintis, o gerti. Dažnai ir vaikams duodama paragauti vyno, sidro, alaus. Paauglystės metu pradedama imituoti suaugusiuosius. Neretai nepilnamečiai tampa priklausomi nuo alkoholio. Nors įprasta manyti, kad alkoholizmas būdingas tik asocialiems vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ši liga, o taip pat ir alkoholio sukelta kepenų cirozė, vis dažnesnė paauglių gretose.

Alkoholio prieinamumo mažinimas turėtų būti pagrindinis valstybės kovos su besaikiu alkoholio vartojimu būdas. Blaivūs masiniai renginiai, specializuotos alkoholio parduotuvės, alkoholio akcizo didinimas ir jokios alkoholio reklamos – tai patikrintos efektyvios priemonės, kovojant su augančiais alkoholio vartojimo mastais. Tačiau didžioji dauguma Lietuvoje vykstančių muzikos festivalių, miesto švenčių ir kitų visai šeimai skirtų viešų renginių kol kas neapsieina be tradiciniais tapusių šių renginių bruožų – besaikis girtavimas, triukšmas, agresyvi aplinka bei muštynės. Visa tai vyksta vaikų bei paauglių akivaizdoje. Ir visa tai yra pasipelnymo šaltinis svaigalų pramonei.

Masiniai renginiai be lašo alkoholinių gėrimų – Lietuvoje dar naujovė, tačiau blaivios pramogos populiarėja. Atsiranda vis daugiau jaunų žmonių, jaunų šeimų, kurios nori linksmintis sau ir savo atžaloms saugioje aplinkoje. Savanoriškomis iniciatyvomis atsiranda ir vienas kitas blaivus muzikos festivalis ar šventė. Tačiau įstatymų nustatyta tvarka šventės rengėjai nėra įpareigoti prisiimti atsakomybę už alkoholio vartojimą šventės metu ir jo sukeltas pasekmes, tad dažniausiai jie renkasi vieną kitą tūkstantį litų už leidimus iš alkoholio prekeivių nei palankių sveikatai sąlygų bei saugumo užtikrinimą šventės dalyviams. Net gi savivaldybių organizuojami renginiai visai šeimai dažniausiai nepraeina be masinio alkoholio vartojimo ir su tuo susijusių incidentų.

Norint sumažinti augantį vaikų ir paauglių alkoholio vartojimą, gyventojai kviečiami pasirašyti Peticiją, kuria siekiama uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, juos vartoti ar jų turėti viešuosiuose renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų. Peticijos autoriai – Andrius Mamontovas bei Ramūnas Karbauskis. Siūlome susipažinti su Peticijos tekstu.

Dėl draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų

Alkoholio vartojimas tarp vaikų ir nepilnamečių verčia susirūpinti. Per paskutiniuosius 10 metų nepilnamečių alkoholio suvartojimas išaugo net 7 kartus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pagal alkoholio vartojimą tarp nepilnamečių Lietuva užima trečią vietą pasaulyje. Didėjantis vaikų alkoholizmas ir susirgimų kepenų ciroze skaičiai neleidžia likti abejingiems.

Siekiant apsaugoti vaikų ir jaunimo sveikatą ir formuoti teigiamus nepilnamečių asmenų gyvenimo įpročius, pasirašiusieji pareiškėjai prašo Jūsų pripažinti šį kreipimąsi PETICIJA ir REIKALAUJA:

Pakeisti atitinkamus LR alkoholio kontrolės įstatymo straipsnius ir uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, juos vartoti ar jų turėti viešuosiuose renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų.

Peticiją pasirašyti galite čia


Parengė Kristina Juozapavičiūtė

zalio_lietuva

Susiję straipsniai


Kiti komentarai

Komentarų nėra.

Komentuoti

*
*

Naujienlaiškis  Naujienlaiškis

Gaukite šviežiausias naujienas du kartus per savaitę!


Mokymu centras ir seminarai

Joga Kaune, meditacija kaune

Mielos dovanėlės moterims
renginiai


Savaitės vaizdelis

Išsiliejusios vasaros spalvos (foto) 0

Aplinkosauginiai filmai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas