Nors pastaraisiais metais išpopuliarėjo mityba be grūdų, kita alternatyva, sukėlusi diskusijų tarp gyvūnų augintinių savininkų, yra žalia mityba. Žalią maistą sudaro termiškai neapdoroti arba minimaliai apdoroti ingredientai, įskaitant žalią mėsą, kaulus, vaisius ir daržoves. Žalio raciono šalininkai teigia, kad taip gyvūnai augintiniai maitinami natūraliau ir labiau atitinka jų rūšį. Jie teigia, kad žaliavalgiškas maistas gali pagerinti virškinimą, paskatinti sveikesnę odą ir kailį bei padidinti augintinių energijos lygį.
Tačiau į žalią mitybą būtina žiūrėti atsargiai, nes ji susijusi su galimais pavojais ir trūkumais. Vienas iš pagrindinių rūpesčių – bakterinio užterštumo rizika. Žalioje mėsoje gali būti kenksmingų bakterijų, pavyzdžiui, Salmonella ar E. coli, kurios gali būti perduotos naminiams gyvūnams ir net jų šeimininkams. Tai gali kelti rimtą pavojų sveikatai, ypač nusilpusio imuniteto asmenims ar mažiems vaikams. Pagal FDA atliktą tyrimą, nuo 2010 m. iki 2019 m. žalias gyvūnų augintinių maistas buvo susijęs su daugiau kaip 70 gyvūnų augintinių ir žmonių susirgimų atvejų.
Dar vienas iššūkis, susijęs su žaliavalgiška mityba, yra mitybos balanso užtikrinimas. Subalansuotai žaliavalgiškai mitybai sudaryti reikia patirties ir kruopštaus planavimo. Augintiniams gali grėsti maistinių medžiagų trūkumas arba disbalansas, jei jų mityba nėra tinkamai sudaryta. Labai svarbu į racioną įtraukti įvairius baltymų šaltinius, vaisius, daržoves ir papildus, kad būtų užtikrintas tinkamas visų pagrindinių maistinių medžiagų kiekis.
Be to, žalia mityba tinka ne visiems augintiniams, ypač tiems, kurių imuninė sistema susilpnėjusi arba kurie turi specifinių sveikatos sutrikimų. Prieš keičiant mitybą būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju ir atidžiai stebėti augintinio sveikatą perėjus prie žalios mitybos. Siekiant užtikrinti, kad augintinio mitybos poreikiai būtų patenkinti, gali prireikti reguliarių patikrinimų ir kraujo tyrimų.
Žalias maistas yra prieštaringai vertinamas pasirinkimas gyvūnų augintinių maisto pasaulyje. Nors kai kurie jos šalininkai mano, kad ji teikia daug potencialios naudos, svarbu atsižvelgti į riziką ir iššūkius, susijusius su šiuo šėrimo metodu. Bakterinis užterštumas ir poreikis subalansuoti mitybą yra svarbūs rūpesčiai, kuriuos augintinių savininkai turėtų žinoti. Konsultacijos su veterinarijos gydytoju ir atidus augintinio sveikatos stebėjimas yra esminiai žingsniai nustatant, ar žalia mityba tinka jūsų pūkuotam draugui.
Kaip nustatyti savo augintinio mitybos poreikius?
Nustatant jūsų augintinio mitybos poreikius svarbūs tokie veiksniai kaip amžius, dydis, veislė ir aktyvumo lygis. Daugiau patarimų galite gauti pasikonsultavę su veterinarijos gydytoju.
Į ką turėčiau atkreipti dėmesį gyvūnų augintinių maisto etiketėse?
Ieškokite visaverčio ir subalansuoto maisto su kokybiškais baltymų šaltiniais. Venkite perteklinių užpildų ar dirbtinių priedų, nes jie gali nesuteikti augintiniui optimalios mitybos.
Ar mano augintinio sveikatos būklė turi įtakos jo mitybos reikalavimams?
Taip, augintiniams, turintiems specialių mitybos reikalavimų ar sveikatos sutrikimų, gali prireikti specialios dietos. Tokiais atvejais rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Ar turėčiau apsvarstyti naminės mitybos galimybę savo augintiniui?
Galima rinktis naminę mitybą, tačiau būtina atlikti išsamius tyrimus ir pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju dietologu, kad būtų užtikrinta subalansuota mityba, atitinkanti jūsų augintinio mitybos poreikius.