Iliustracija – pexels.com
Spauda ant tekstilės yra ne tik kūrybiškas būdas išreikšti save, bet ir verslo galimybė. Tačiau svarbu nepamiršti, kad šis procesas gali turėti įtakos aplinkai.
Daugeliui vartotojų labai svarbu yra remti tokius verslus, kurie dirba remiantis tvarumo taisyklėmis. Juk norisi ne tik gauti tai, ko reikia, tačiau ir nepakenkti aplinkai kuriant savo gerbūvį. Svarbiausia, kad šiuo metu spaustuvė tikrai gali įgyvendinti beveik bet kokias idėjas, tad svarbiausia yra kūryba.
Ekologiškos spaudos technologijos
Skaitmeninė spauda dažniausiai nereikalauja didelių vandens kiekių, nes dažai tiesiogiai deponuojami ant audinio. Tai ypač svarbu, nes pasaulyje trūksta gėlo vandens. Ne veltui būtent skaitmeninė spauda vadinama ekologijos karaliumi spaudos rinkoje. Palyginus su tradicinėmis metodami – skaitmeninė spauda taip pat naudoja mažiau chemikalų, tokių kaip tirpikliai ir fiksatoriai. Skaitmeninė spauda, žinoma, leidžia lengvai keisti dizainą ir spausdinti mažus kiekius taip sumažinant medžiagų atliekas bei dažnai naudojami pigmentai, kurie yra mažiau toksiški ir geriau prilimpa prie audinio.
Štai spaustuvėje teikiama šilkografijos paslauga leidžia spausdinti ant didelių plotų, todėl galima sumažinti medžiagų atliekas palyginus su mažesniais spausdinimo būdais. Šiuolaikinės šilkografijos mašinos leidžia naudoti vandens pagrindu pagamintus ir kitus ekologiškus dažus, o jos rėmai gali būti naudojami kelis kartus. Dar viena opcija yra sublimacinė spauda. Ji atliekama aukštoje temperatūroje, todėl nereikia naudoti vandens. Dažai tiesiogiai pereina į poliesterio pluoštą, todėl nereikia papildomų fiksavimo priemonių. Sublimacinė spauda pasižymi ryškiomis ir ilgalaikėmis spalvomis, tad tai svarbu tiems, kurie nori ilgaamžiškumo.
Aplinkai draugiškos medžiagos
Svarbu rinktis ne tik aplinkai draugiškas spaudos galimybes, tačiau ir medžiagas ant kurių bus kuriamas spaudinys.
- Organinė medvilnė auginama be pesticidų ir sintetinių trąšų, todėl yra švelnesnė odai ir aplinkai.
- Bambukas yra greitai augantis augalas, kuris reikalauja mažai vandens ir pesticidų.
- Linas natūrali ir tvari medžiaga, kuri pagaminta iš lino stiebų.
- Naudojant perdirbtus audinius – sumažėja naujų medžiagų gamybos poreikis.
Visi šie audiniai – puikiai tinka kuriant ekologiškus tekstilės gaminius.
Dažai ir chemikalai
Gamybos metu gali būti gamtai labiau arba mažiau draugiški dažai.
- Biologiškai skaidūs dažai suyra natūralių procesų metu, tad neteršia aplinkos.
- Dažai, pagaminti iš augalinių aliejų, mineralų ar kitų atsinaujinančių išteklių – sumažina priklausomybę nuo naftos produktų.
- Dažai, kurių sudėtyje nėra alergenų – saugūs žmonėms, kurie turi jautrią odą.
- Vandens pagrindu pagaminti dažai – tobulas pasirinkimas tiems, kurie renkasi tvarumą. Jie lengvai nusiplauna nuo odos ir įrankių, todėl sumažėja vandens tarša. Šie dažai mažiau toksiški nei organiniai tirpikliai, todėl saugesni, o dėl vandens garavimo dažai greičiau džiūsta, todėl galima greičiau pereiti prie kitų gamybos etapų.
Būtina naudoti tokius dažus, kurie yra sertifikuoti. Oeko-Tex Standard 100 patvirtina, kad tekstilės gaminiai, įskaitant dažus, yra saugūs žmogaus sveikatai ir aplinkai. GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikatas taikomas ekologiškai pagamintai tekstilei ir dažams, taip užtikrinant aukštus socialinius ir ekologinius standartus. Galiausiai, Bluesign sertifikatas – apima visą tekstilės gamybos procesą, nuo žaliavų iki gatavo produkto ir užtikrina minimalų poveikį žmogui ir aplinkai.
Vis daugiau žmonių stengiasi remti tvarius verslus. Taigi, patys verslai tiesiog privalo automatizuoti sistemas, kurti gaminius taip, kad jie veiktų aplinką kuo mažiau. Žinoma, kad visiškai poveikio išvengti nepavyks, tačiau vien didelis noras dirbti tvariau dažniausiai sudomina vartotojus, kurie skiria dėmesio aplinkai, kurioje gyvena. Tai yra svarbu.